Oleander

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Poetycka "Zeszytów Literackich"". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fundacja Zeszytów Literackich
Agnieszka

Poemat Marcina Kurka, urodzonego w 1970 roku iberysty i tłumacza, wykładowcy Uniwersytetu Wrocławskiego, laureata Nagrody Literatury na Świecie za przekład wierszy Joana Brossy. "Będzie tak samo: dwie topole, lichy/ rdest i żywotnik przy murze, skrzypiąca/ furtka, rdza. Jak to się stało,/ jak doszło do tego, że leżę teraz/ martwy na podłodze? Martwy?/ ( ) Wszystko zaczęło się w tamtą sobotę,/...

"Będzie tak samo: dwie topole, lichy/ rdest i żywotnik przy murze, skrzypiąca/ furtka, rdza. Jak to się stało,/ jak doszło do tego, że leżę teraz/ martwy na podłodze? Martwy?/ ( ) Wszystko zaczęło się w tamtą sobotę,/ kiedy przyszła wiadomość/ o śmierci Czesława Miłosza,/ a ty siedziałeś na ławce/ w Vence, patrząc, jak Z. huśta się/ na drewnianym koniu, a platany/ na skwerze zrzucają skórę aż do kości" - to fragment nagrodzonego w tym roku poematu "Oleander", który ukazał się nakładem "Zeszytów Literackich".

źródło opisu: www.zeszytyliterackie.pl

źródło okładki: www.zeszytyliterackie.pl

Fox Mulder | 2012-02-19

Niemała wrażliwość na język, jego melodię i niesione znaczenia sprawiają, że "Oleandra" czyta się z ogromną przyjemnością. Ileż tam momentów, w których czuje się zakłopotanym/rozmarzonym/rozczarowanym/rozśmieszonym/przejętym!

fuksja | 2011-05-29

Piękne. Można się zatrzymywać co chwilę i cieszyć pojedynczymi sformułowaniami.

Michał | 2013-12-28
Przeczytana: 03 lutego 2014