Piękne dziewczę z Perth

The Fair Maid of Perth
powieść historyczna
Katarzyna

Inne wydania

Historia z czasów późnego średniowiecza, mówiąca o miłości płatnerza do najpiękniejszej dziewczyny w mieście. To opowieść o walkach rycerzy, minstrelach, honorze, szkockim królu - dobrym lecz słabym, nikczemności i wielkości ludzkich charakterów.

Gdyby powieść Scotta ubrana została w kostium narracji XXI wieku, mogłaby stać się bestsellerem na miarę powieści duetu Iny Lorentz - może i kiczowatym, ale poczytnym.
Tymczasem typowo romantyczna konwencja sprawia, że dzisiejszy czytelnik czasem czuje się znużony albo poirytowany egzaltowanymi wypowiedziami bohaterów. Na tle europejskich powieści romantycznych "Piękne dziewczę z Perth" wypada jednak znakomicie i jeśli czyta się ten utwór, sytuując go w kontekście historyczno-literackim, może być on udaną lekturą.

Jest w tej książce wszystko, co lubimy w pisanych obecnie powieściach historyczno-przygodowych: częste zmiany akcji, czarne i złe charaktery, wątki miłosne, awanturnicze perypetie, intrygi, pojedynki, pościgi, porwania... Są cudowne ocalenia, tajemnice przed lat, szlachetne czyny i niecne knowania. Jest piękna i idealna pod każdym względem białogłowa, o względy której zabiega kilku kawalerów (oraz jeden żonkoś - by było ciekawiej:)).

Wydarzenia rozgrywają się w...

Rysiek_ | 2016-10-29
Na półkach: 2016, Przeczytane