Tajna historia podstępu w czasie II wojny światowej

Okładka książki Tajna historia podstępu w czasie II wojny światowej Jean Deuve
2010-10-01
2010-10-01
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
historia szpiegostwo podstęp

Dzieje podstępu są tak stare, jak historia konfliktów, o czym świadczą starożytne traktaty uprawiania sztuki wojennej.
Postęp technologiczny stworzył oczywiście nieporównanie więcej możliwości i dostarczył nowych sposobów na oszukanie przeciwnika, niemniej - pewne mechanizmy psychologiczne pozostały uniwersalne i z powodzeniem będą wykorzystywane w takich rozgrywkach aż do końca historii ludzkości.

Kreatywność i wyobraźnia, a nawet bezczelność, alianckich wojskowych (i nie tylko!) odpowiedzialnych za sianie chaosu w szeregach wroga - zasługuje na najwyższe uznanie.
O wielu z tych wysiłków wiedzialem skądninąd, z lektur czy programów poświęconych wojennym kampaniom. Zadziwiła mnie jednak skala wykorzystywania tej taktyki oraz rozmach towarzyszący jej realizacji.

Upraszczając: "zabawa" polega na tym, aby skłonić przeciwnika do wykonania pożądanych działań, dokonania pewnych ruchów, albo - odwrotnie: sprawić, by ów żadnych czynności strategicznych nie podejmował.
W latach drugiej wojny służył temu cały arsenał środków podstępu i dezinformacji na wielu poziomach, przywołam tylko kilka: podwójni agenci, szyfracja i deszyfracja, fabrykowanie fikcyjnych dokumentów, mistyfikacje wizualne w postaci atrap i makiet (zarówno np. aut i czołgów, jak i okrętów czy nawet... całych portów!),kamuflaż, tworzenie fikcyjnych jednostek, pojawianie się i znikanie, o sobowtórach kluczowych dla danej operacji postaci nie wspominając.

Bogata poznawczo i pouczająca to lektura. Momentami nieco humorystyczna, chwilami wręcz przerażająca.
Świetna pozycja dla miłośników historii drugiej wojny światowej i jej przełomowych operacji.

Dla mnie średnio ciekawa.Książka opisuje działania wywiadu, różnych krajów w czasie II wojny światowej.Głownie dezinformacji przeciwnika.

Syntetyczna historia agentury, wywiadu i dezinformacji w czasie konfliktu globalnego. Lektura przystępna i ciekawa, choć momentami zbyt powierzchowna.

• 📣 Ach! Moja kolekcja
  • 😈 Półka Noirdivi