Tajna historia podstępu w czasie II wojny światowej

Wydawnictwo: Muza
Histoire secrète des stratagèmes de la Seconde Gierre Mondiale
historia, szpiegostwo, podstęp
historia

Podstęp, oszustwo, sabotaż, fałszywe pogłoski, iluzja i sztuczki w latach 1939-1945 Książka rozpoczyna się od słów generała Garneta Wolseleya, dowódcy wojsk brytyjskich, drwiącego z moralizatorów twierdzących, iż walka musi być uczciwa, a prawda zawsze zwycięża. Historia wielokrotnie potwierdzała, że w sztuce wojennej podstęp odgrywa ogromną rolę. Wroga trzeba przechytrzyć, zwodzić, osłabiać...

Książka rozpoczyna się od słów generała Garneta Wolseleya, dowódcy wojsk brytyjskich, drwiącego z moralizatorów twierdzących, iż walka musi być uczciwa, a prawda zawsze zwycięża. Historia wielokrotnie potwierdzała, że w sztuce wojennej podstęp odgrywa ogromną rolę. Wroga trzeba przechytrzyć, zwodzić, osłabiać jego morale. Tylko dzięki temu można pokonać silniejszego agresora. Niewątpliwą zaletą książki jest jej styl i kompozycja. Czyta się ją jak powieść sensacyjną.

* Wszystkie opisane fakty, znane z podręczników, tu nie stanowią przyczynku, ale główny temat.
* Usystematyzowane, zdefiniowane, a wreszcie barwnie opisane, składają się na fascynującą opowieść o tym, co tak ważne, a spychane na dalszy plan.
* To nie dzieje ludzkiej amoralności, lecz opowieść o kreatywiźmie, pomysłowości i niewyczerpanej cierpliwości w walce z wrogiem.
* Mniej tu koni trojańskich, więcej portów tworzonych nocą, a znikających za dnia.

paweł | 2014-01-25

Dla mnie średnio ciekawa.Książka opisuje działania wywiadu, różnych krajów w czasie II wojny światowej.Głownie dezinformacji przeciwnika.

viv | 2011-06-11
Mariuszo | 2015-06-19