Ostatnie Królestwo

Okładka książki Ostatnie Królestwo Bernard Cornwell
Okładka książki Ostatnie Królestwo
Bernard Cornwell Wydawnictwo: Erica Cykl: Wojny Wikingów (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Wojny Wikingów (tom 1)
The Last Kingom
Erica
2010-10-06
2010-10-06
Amanda Bełdowska
Wikingowie wojowie Brytania

Zawsze mam opory, żeby sięgać po tak długie serie jak Wojny Wikingów. I po raz kolejny szczerze żałuję, że tak długo zwlekałem z zabraniem się za ten cykl. ,,Ostatnie królestwo'' jest fenomenalne, bardzo często miałem wręcz problem z odłożeniem książki, tak dobrze się ją czyta.
Najbardziej zaskoczył mnie chyba sposób opowiadania. Nie jestem fanem pierwszoosobowej narracji, ale ta książka dobrze wykorzystuje tę formę. Jest to zasługa rewelacyjnej postaci jaką jest Uhtred i częstego wykorzystywania przypisów do nowo poznawanych postaci, które będą miały znaczenie w przyszłości. Pozwala to na zachowanie tych kilku bohaterów w pamięci, gdyż ich obecna rola jest znikoma.
Książka od początku prezentuje bardzo dobre tempo akcji. Po utracie rodziny i rodowej siedziby, Uhtred zostaje wychowany przez wikingów. Poznaje ich zwyczaje, wierzenia, a ostatecznie staje się przybranym synem jarla Ragnara. Są to chyba najciekawsze rozdziały powieści, często przepełnione humorystycznymi opowieściami czy też wieloma docinkami. Wychowanie wśród Duńczyków powoduje, iż Uhtred staje się osobą impulsywną, często działa bez przemyślenia konsekwencji swoich czynów. To, brak umiejętności czytania oraz oddawanie czci nordyckim bogom nie zjednuje mu poparcia u króla Alfreda. Jest to chyba druga najważniejsza postać, niezwykle inteligentna, choć często ślepo posłuszna kościołowi.
Sam kościół chyba również można uznać za jednego z bohaterów książki. Obecne są w niej liczne sytuacje, które obnażają hipokryzję i zachłanność ówczesnych księży, zwłaszcza tych wysoko postawionych. Pomniejsi księża, jak choćby Beocca mają bardziej pozytywne role, jednakże często zachowują się w sposób naiwny.
Wiem, że to dopiero pierwszy tom sagi, ale mogę go polecić z całego serca. jeśli tak jak ja wahaliście się czy warto się zabrać za tak długi cykl, to mogę rozwiać wasze wątpliwości. Jak dla mnie jedno z odkryć tego roku.

Jak wiele razy niestety najpierw obejrzałem serial, a potem sięgnąłem po książkę. Szkoda, bo sama książka jest dużo lepsza mimo charyzmatycznej postaci Alexandra Dreymona w serial na Netflix.
Przede wszystkim to co widzimy w serial w pierwszym odcinku praktycznie sięga połowy książki i jest niesamowicie okrojone. To zbyt mało, żeby zrozumieć więź Ragnara i Uthreda i wiele inny postaci. Później w serial, niektórzy biorą się znikąd i nie wiesz "co to za typ" Zdecydowanie lepiej sięgnąć po książkę czując dreszcze kiedy pojawiają się sceny batalistyczne :D
To jest to ! Polecam każdemu miłośnikowi powieści historycznych, a szczególnie tym którzy lubują się w opowieściach o Duńczykach wypływających na wiking :)

Napisane to jest lekko, wszak Cornwell jest z tego znany. Ale potrafi też pisać lepiej, co pokazał w Trylogii arturiańskiej. W Ostatnim królestwie niektóre rzeczy dzieją się zbyt szybko...

WIĘCEJ:

WIĘCEJ:

Naprawdę świetna i dobrze napisana książka!

Naprawdę świetna i dobrze napisana książka!

Tak jak wcześniej "odgrażałem się", że sięgnę jeszcze po coś Bernarda Cornwella to udało mi się to spełnić, a wybór padł na cykl „Wojny wikingów” i jego pierwszy tom „Ostatnie królestwo”. Co mogę powiedzieć? Bardzo udany mix faktów historycznych i wymyślonej fabuły, który daje wciągającą powieść. Poznajemy w niej młodego chłopaka imieniem Uhtred, który dorasta w Anglii lecz pewnego razu zostaje uprowadzony przez Duńczyków. Wszystko dzieje się pod koniec IX wieku n.e. Co ciekawe Autor unika określenia „wikingowie”, których utożsamia z dzikimi ludami północy, które pływając na statkach rabują napotkane inne statki. Są to więc raczej piraci a lud, który najechał Anglię nazywa się tu Duńczykami. Co takiego przeżyje Uhtred? I po czyjej stronie stanie w zmaganiu Anglików z Duńczykami?
„Ostatnie królestwo” to według mnie bardzo udane otwarcie nowej serii historycznej. Zawiera bardzo plastyczne sceny walk, namiętności, trochę polityki i miłości. Tak jak przy „Trylogii arturiańskiej” tego Autora bawiłem się dobrze i nie wiem co mógłbym jeszcze dodać. To na pewno książka z gatunku lekkich i łatwych, choć nie zawsze przyjemnych, bo zawiera brutalne opisy walk i pewną dawkę okrucieństwa. Jeśli jednak kogoś to nie odpycha to zalecam mu sięgnięcie po Ok. To tyle. Siedem gwiazdek (bardzo dobra).

Podchodziłem do tej książki z pewnym dystansem. Bardzo ciężko jest się przerzucić z fantastyki na historię. Książka ciekawie napisana, szybko się czyta. Pojawiają się czasami przy długie opisy, ale jako całość jest ok. Przede mną jeszcze dwanaście tomów zobaczymy co będzie dalej.

Świetna książka. Nie spodziewałem się aż tak angażującej lektury. Troszkę się obawiałem, bo cała saga "Wojny wikingów" liczy sobie aż 13 tomów, ale już wiem, że na pewno je przeczytam.
Fabuła prosta, ale świetnie napisana. Akcji jest sporo, ale nie w nadmiarze. No i bohaterowie. To oni tutaj grają pierwsze skrzypce.
Bardzo polecam i zachęcam do poznania tej historii. Jeśli ktoś lubi klimaty wikingów, okres IX wieku i historię dawnej Anglii, to odnajdzie się tutaj jak w domu.

Bardzo polecam i zachęcam do poznania tej historii....

Po obejrzeniu prawie czterech sezonów serialu "Ostatnie Królestwo" postanowiłem zabrać się za pierwszy tom pierwowzoru i nie zawiodłem się.

Jest tu wiele taktycznych, bitewnych, balistycznych scen, których do końca nie rozumiem i nie ogarniam wyobraźnią, ale całość czyta się wyśmienicie.

Z tego co zauważyłem serial zmienia dużo wydarzeń w linii czasowej i elementy, które są obecne w pierwszym tomie w serialu będą o wiele później. Niektóre ważne sceny są też przedstawione inaczej.
W serialu trochę drażniło mnie szybkie przeskakiwanie w linii czasowej. Mamy np; jedną scenę, a kolejna to już rok czy dwa później. Tutaj zdarza się podobnie, chodź jest to oddzielone rozdziałami.

Fanom serialu bardzo polecam to inne spojrzenie na te same wydarzenia, a dla tych, którzy boją się zagłębiać w powieści historyczne - warto. Sam miałem dużo problemów z ogarnięciem o co chodzi w bitwach. Co, gdzie, kiedy, jak? Całościowo jednak powieść mi się podobała: szybko się ją czyta, nie ma przestojów, wartka akcja, twisty fabularne.

Z chęcią sięgnę po kolejne tomy, może nie od razu, ale kto wie ;)

Zrobiłem ten błąd i najpierw przeczytałem Jomswikinga, czas ognia i żelaza oraz Winladię Bjorna Johannesa Bull Hansena i Ostatnie Królestwo się nie umywa. Większość treści to geografia i manewry militarne, więc bez mapy na kolanach czyta się to ciężko. Niewspółmiernie mało miejsca autor poświęca np na zbudowanie relacji pomiędzy Utredem a Miltrid, dosłownie w 3 strony dowiaduję się, że ją poślubi, potem od razu się w niej zakochuje, by potem porzucić obie strony (Duńczyków i Anglików) pomiędzy którymi przez całą książkę Utred jest rozdarty i wyruszyć z 48 chłopa (że bez słowa się zgodzili(?)) żeby odzyskać "porwaną" Miltrid, która w międzyczasie szybciutko urodziła mu też syna. Ale też np scena wybicia dworu Ragnara, który Utretowi był jak ojciec też jest tak przedstawiona zupełnie bez polotu.

⚠️Uwaga może zawierać spoilery⚠️

Dziś co nieco o moich początkach z niesamowitą serią Bernarda Cornwella o losach bohaterskiego Uhtreda z Bebbanburga.

Akcja osadzona jest w IX wiecznej Anglii. Wikingowie plądrują i podbijają anglosaskie królestwa, jedno po drugim. Uhtred, Sas trafia do duńskiej niewoli po tym jak jego ojciec, ealdorman ginie w bitwie. Z czasem Uhtred przestaje być niewolnikiem i staje się częścią rodziny Ragnara, jednego z wikingów. Jednak Uhtred z czasem musi podjąć decyzję po której ze stron zamierza walczyć...

Niesamowita historia osadzona w prawdziwych realiach. Seria przypadła mi do gustu od razu, bardzo wciągająca, ciekawa a za razem edukacyjna. Dla fanów historii jest tam nie mało ciekawych faktów czy wydarzeń. Serdecznie polecam każdemu nie tylko ze względu na samą historię ale i niesamowite sceny batalistyczne. ⚔️🔥📚

⚠️Uwaga może zawierać spoilery⚠️

• Historyczne