Okładka książki Dzienniki 1914 - 1945

dzienniki
typ
papier
Indyviduum
6.74 (57 ocen i 10 opinii)

Opis książki

W swoim testamencie pisarka zastrzegła, że dzienniki mogą być wydrukowane w całości dopiero 40 lat po jej śmierci. Jednocześnie zezwoliła na wcześniejsze publikowanie fragmentów, dzięki czemu mogły się ukazać dwie "Czytelnikowskie" edycje: 5-tomowa w 1988 roku i 7-tomowa zakończona w roku 2000. Pierwsza jeszcze pod bacznym okiem cenzury, druga - po zmianie ustrojowej, już bez tego rodzaju ogranicz...

W swoim testamencie pisarka zastrzegła, że dzienniki mogą być wydrukowane w całości dopiero 40 lat po jej śmierci. Jednocześnie zezwoliła na wcześniejsze publikowanie fragmentów, dzięki czemu mogły się ukazać dwie "Czytelnikowskie" edycje: 5-tomowa w 1988 roku i 7-tomowa zakończona w roku 2000. Pierwsza jeszcze pod bacznym okiem cenzury, druga - po zmianie ustrojowej, już bez tego rodzaju ograniczeń.

źródło opisu: culture.pl

Polecamy

Opinie czytelników
Dotka76 | 2013-04-11
Przeczytana: 05 maja 2013

Wróciłam do nich po latach.

Czytając Dąbrowską, ciągle się zastanawiam, jakie to uczucie, gdy kreuje się swoich rodziców na bohaterów powieści. Powieści, w której fikcja miesza się z prawdą, w której przedstawione są szczegółowo przeróżne wydarzenia, w której jest tak wnikliwa psychologiczna analiza bohaterów - rodziców autorki!
Co ją do tego pchnęło?
To ogromne wyzwanie. A wydaje się, że nie były to łatwe relacje, przecież Dąbrowska wprost pisze, że nie została wychowana na szczęśliwego człowieka.

Czy tak rozpaczliwie próbowała ich zrozumieć? Jakoś obronić (zwłaszcza ojca)? Aby w końcu i ich "noce i dnie" nie okazały się jednak tylko bezładną szamotaniną, chaotyczną próbą przetrwania życia? Bez świadomości głębi życia, bez poczucia sensu?
Chciała nadać ich życiu jakiś sens? Zrozumieć, dlaczego wszystko musiało potoczyć się właśnie tak?

Nie wiem. Powstało jednak arcydzieło.
Arcydzieło, które może nawet przerosło to pogubione życie jej rodziców.

I jeszcze jedna refleksja po lekturz...

skumperlak | 2011-05-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Taka najzwyklejsza codzienność wielkiej pisarki z odrobiną historii w tle. Spotkania z ludźmi niezwykłymi-zwykłymi, przemyślenia, anegdoty, sny. Dla wszystkich podglądaczy, co to lubią pod pretekstem ciągot literackich zaglądać w ludzkie życia... Polecam :)

Magda | 2011-05-25
Przeczytana: 2005 rok

Po "Dzienniki" sięgnęłam po obejrzeniu programu R. Bonisławskiego dotyczącego pałacu w Piorunowie, który znajduje się bardzo blisko mojego rodzinnego domu. Nie przeczytałam wszystkich, ale te, które poznałam zachwyciły mnie. Najbardziej interesowały mnie fragmenty opowiadające o pobytach w Piorunowie, miłości do męża i pisania moich ukochanych "Nocy i dni". Zachęcam do zapoznania się choćby z fragmentami - wrażenia literackie i estetyczne niezapomniane!

Dociekliwy | 2012-12-30
Przeczytana: grudzień 2012

Nie jest moim zamysłem ani podważanie miejsca Marii Dąbrowskiej w literaturze polskiej (chociaż "Marcina Kozery" długo jej nie zapomnę) ani kwestionowanie pisarskiego talentu (chociaż ten Kozera...), natomiast nie do końca rozumiem, po co "Dzienniki" zostały wydane (przypominam, lasy giną).
Nie jest to obraz żadnej epoki, bo zwyczajnie epoka nie budzi w Dąbrowskiej najmniejszego nawet zainteresowania. Nie jest to obraz pracy twórczej ani literackich wysiłków, bo to autorka kwituje krótkim "Pisałam od... do...". Próżno tu również szukać barwnego i intensywnego życia, już nawet nie towarzyskiego, ale chociaż uczuciowego czy intelektualnego. Nie, nic z tych rzeczy. Tematy tego dziennika są następujące: z jest chory, y wyzdrowiał, autorce śniło się, że..., z przyszedł z odwiedzinami, pogoda jest taka a taka, w radiu słuchała następujących utworów, które były ładne, a przeczytania książka interesująca. To by było na tyle. Próżno tu szukać głębokich refleksji, przemyśleń, spostrzeżeń - może...

Colette | 2014-05-11
Przeczytana: 03 maja 2014

Super ciekawe dzienniki czasów tuz po zakończeniu II wojny światowej 45-50 :) Kopalnia wiedzy o tych czasach, mimo wyraźnej ingerencji cenzury (czytam wydanie z 88 roku).

Colette | 2014-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

II to Dzienników Marii Dąbrowskiej - lata 33-45, żałuję tylko, ze tak mało notatek jest z czasów okupacji. Bardzo ciekawe, wciąż warte wszelkiego zainteresowania :)

Agula | 2011-06-18
Przeczytana: 2010 rok

Mało jest w tych dzienikach przemyśleń autorki. Dominują opisy dotyczące codzienności. Wolę przemyślenia, dlatego się rozczarowałam.

Colette | 2014-03-23
Przeczytana: 12 marca 2014

Jestem pod ogromnym wrażeniem pierwszego tomu dzienników Marii Dąbrowskiej... Zdziwiły mnie trochę opinie pewnego czytelnika, że nic poza opisami pogody i piosenek w radiu w nich nie ma - ja znalazłam zarówno liczne odniesienia do sytuacji historycznej, jak i wiele wątków dotyczących pracy twórczej Dąbrowskiej, jak chociażby pracy nad "Nocami i Dniami". Na pewno przeczytam pozostałe tomy dzienników. Polecam :)

AniK | 2011-12-06
Przeczytana: 2005 rok

Niezłe, ale mi zdecydowanie bardziej podobały się dzienniki powojenne - może dlatego, że fascynuje mnie codziennośc lat 40-tych i 50-tych wnaszym biednym kraju...

anulla | 2011-04-07
Przeczytana: 2011 rok