Bella - między pępkiem a granicą majtek

Okładka książki Bella - między pępkiem a granicą majtek Andrzej Setman
Okładka książki Bella - między pępkiem a granicą majtek
Andrzej Setman Wydawnictwo: NLP Polska literatura piękna
NLP Polska
2007-01-01
2007-01-01
978-83925301-4-5

Andrzej Setman w Belli w prostej konstrukcji dialogu ojca z córką przekazuje prawdy dotyczące relacji dwojga bliskich sobie ludzi. Z jednej strony filozofując, z drugiej posługując się bardzo prostym "kawa na ławę" stylem. Podziwiam prozę Paula Coelho i w Belli odnajduję dużo wspólnego z tamtym autorem w tym opowiadaniu Setmana. I choć w sposób oczywisty kunszt Setmana i Coelho różnią się od siebie, ci którzy lubią Coelho mogą mieć przyjemność z lektury Belli.

Piękna książka

Piękna książka

Cóż mogę rzec: dla takich książek i historii warto żyć.

Cóż mogę rzec: dla takich książek i historii warto żyć.

Książka czytana parę razy, parę lat temu. Opowiada o tęsknocie duszy, którą jest chęć dojrzewania. Na te dojrzewanie składa się zrozumienie innych, akceptacja i sztuka komunikacji. Książka jest o tym by brać swoje marzenia na poważnie i doświadczać życia z taką pełnią jaka jest aktualnie możliwa. Bohater ilustruje na swoim przykładzie historie i problemy, które rodzą się z uświadomienia prawdziwych potrzeb, a także chęci ich spełnienia. Opowiada o swoich aktualnych rozwiązaniach i zadowoleniu z nich. Uczy się, tworzy nowe, a jego wysiłek jest motywowany chęcią życia. Napotyka problemy, ale kryzys tylko go rozwija. To podręcznik do otworzenia duszy na radość. Dialogi wewnętrzne bohatera sprawią że ukryte i wyciszane części naszej duszy wyjdą na światło dzienne. Dadzą paliwo do czucia siebie jak i innych. Pozwolą na poważne potraktowanie swojej indywidualności i rozwijania inteligencji. Najpierw potraktujesz ją jako przyjaciela, którego nigdy nie miałeś a później dostaniesz narzędzia jak go znaleźć albo stworzyć. Delikatne obszary indywidualności zostaną wzmocnione. Staniesz się wrażliwszy i zrozumiesz lepiej archetypy, które nieświadomie kierują życiem. Tematy, których nie poruszysz nawet przy wódce, bo się boisz i wstydzisz wciągają i wprowadzają w inny świat. W którym mówisz to co sądzisz i już nie masz ciągłego przekonania, że potrzebujesz coś więcej, bo najbardziej czego Ci potrzeba to Twojego własnego wsparcia. To książka, po której poczujesz się dobrze ze sobą, a później będziesz się tak dobrze czuł, że zapragniesz tego szczerze dla innych. Być może dostaniesz parę razy po dupie. Tak jak ja. Ale stworzysz prawdziwe relacje, a Ci którzy Cię nie zaakceptują przestaną mieć znaczenie.

Każdy - KONIECZNIE - musi ją przeczytać!

Każdy - KONIECZNIE - musi ją przeczytać!

Mam mieszane odczucia. Wcześniejsze opinie były bardzo pozytywne, więc oczekiwałam wiele. Dobrze się czytało, miejscami bardzo skłania do refleksji, jednak często miałam wrażenie, że to kolejny Coelho. Nie lubię podawania na tacy tzw "złotych myśli" i dobrych rad. Byłam nastawiona na powieść psychologiczną, a dostałam przypowieść ewangelicką :D

Dobra książka i warta polecenia, często przy niej się zastanawiałam.

Dobra książka i warta polecenia, często przy niej się zastanawiałam.

Przemijanie łączy się ze smutkiem, ale wspomnienia wywołują też mnóstwo uśmiechu. Czegoś lub kogoś już nie ma, ale żyje w naszych wspomnieniach, co daje poczucie melancholii, ale też pocieszenie. Łatwiej dzięki temu godzimy się z naszą przemijalnością. Przeżycia i wspomnienia są też czymś indywidualnym. Są ważne dla tych, którzy w nich uczestniczą, ale nie tych, którym się o nich opowiada. Inny człowiek, inna perspektywa, a przede wszystkim brak bezpośredniego uczestnictwa eliminuje jego zaangażowanie. I na tej bazie ojciec z córką rozmawia o logice uczuć. Zasada jest prosta: im więcej dajesz, tym więcej będziesz mieć. Życie nie opiera się na działaniu matematycznym, żadne kalkulacje nie wchodzą w grę. I najważniejsze pytanie: na ile żyjemy, a na ile stajemy się jedynie obserwatorami życia?

Nieco filozoficznie na temat najprostszych zasad, które mało kto dostrzega i docenia, a które są wykładnią ludzkiej egzystencji. Forma dialogu między ojcem, a dorosłą córką jest prosta. Ojciec jest tu przewodnikiem. Opowiadając o wspólnym życiu z jej matką opowiada o czymś więcej, podkreślając jak ważne są własne pragnienia, angażowanie się, tworzenie wspomnień, a nie tylko prześlizgiwanie się i szkolenie w podglądaniu innych. Jak we wszystkim są granice, również te dotyczące naszej intymności i choć jest się blisko drugiej osoby to trzeba zachować coś dla siebie.
Ot, taka zwięzła historyjka, o rzeczach - jak dla mnie - jasnych jak słońce.

Fascynująca. Zadziwiająca. Poruszająca. Piękna. Intrygująca. Na pewno kiedyś do niej wrócę

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć jedno: To jest jedna z najlepszych książek jakie w moim życiu do tej pory przeczytałem. Czyta się ją rewelacyjnie, jest bardzo lekka i przyjemna, aż sama się rzuca w ręce by ją czytać, gdy już kończyłem dany rozdział, to nie mogłem się doczekać gdy znowu wezmę tą swoją książke w moje ręce i zacznę ją znowu czytać. Ta książka naprawdę daje do myślenia, i potrafi zmienić światopogląd. Polecam każdemu! :)

• Rozwój osobisty
  • Psychologiczne