O snach

Tłumaczenie: Agnieszka Drotkiewicz
Wydawnictwo: Amea
Les revés racontés aux petits curieux
978-83-929229-0-2
sen
Róża_Bzowa

Czym jest sen? Czy treść snu ma znaczenie? Trudno o jednoznaczne odpowiedzi, jedno wszak jest pewne: sny są szczególnego rodzaju drzwiami do naszej nieświadomości. Książka "O snach" próbuje nieco te drzwi otworzyć. Sylvie Baussier, korzystając z formy opowieści, przybliża czytelnikom zjawisko snu. Tłumaczy, czym ono jest z naukowego punktu widzenia i jaką rolę pełni w życiu ludzi i zwierząt....

Książka "O snach" próbuje nieco te drzwi otworzyć. Sylvie Baussier, korzystając z formy opowieści, przybliża czytelnikom zjawisko snu. Tłumaczy, czym ono jest z naukowego punktu widzenia i jaką rolę pełni w życiu ludzi i zwierząt. Nie odziera jednak snu z misterium; z rzetelnością badaczki pisze o tajemniczych, sennych wędrówkach aborygeńskich szamanów i o proroczych wizjach mitycznych postaci. Autorka mówi również o snach artystów i pisarzy; wspomina tu m.in. Pabla Picassa, Paula McCartneya (który podobno wyśnił swój utwór "Yesterday") czy Lewisa Carrolla. Pisarka sugeruje, że były inspiracją do stworzenia wspaniałych dzieł. Bo czymże jest "Alicja w krainie czarów", jeśli nie piękną senną wizją? Sylvie Baussier nie zapomina też o przenośnym znaczeniu słowa "sen". Bywa, że piękne sny, wielkie marzenia się spełniają, a nawet - zmieniają świat.

Róża_Bzowa | 2010-10-18
Przeczytana: 15 października 2010

Zaskakująco dużo informacji, jak na książkę dla dzieci.
Piękne ilustracje, dużo ciekawych wiadomości (zadziwią się nawet niedzieci). Piękny wstęp do naukowego studiowania tematu.

ZielonaCytryna | 2012-10-31
Reyka | 2010-10-18