Opowiastki do pociągu

Les fourmis
83-85081-05-4
opowiadania francuskie
Rain

Opowiadania Borisa Viana zaczerpnięte z tomów: Les fourmis, Le loup-garou, Le ratichon baigneur, Les lurettes fourrees i Vercoguin et le plancton.

źródło opisu: Wydawnictwo Przedświt, 1990

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Aksamitt | 2015-02-21

Chciałam sprawdzić autora, stwierdziłam że przecież na bazie opowiadań da sie wyczuć styl, sposób opowiadanych historii, nawet lepiej niż dłuższych form. Owszem lubię i podziwiam surrealizm ale w malarstwie, bo w prozie nie umiem aż tak, docenić jego piękna. Igranie słowami to jak zabawa czytelnikiem, mnie specjalnie nie przypadła do gustu. Styl który wymaga chyba bardziej świadomego czytelnika by mógł się nim delektować.

Noemi | 2014-09-09
Na półkach: Przeczytane, 2014

Momentami Vian zdrowo przesadza (np. w opowiadaniu "Macierzyństwo") - on już nie balansuje na granicy dobrego smaku, a kładzie się na tej granicy, na cienkiej linii, która przecina jego ciało w połowie tak, że korpus spoczywa jeszcze na jasnej trawie, a nogi już wciągają ruchome piaski.
Tacy jak Vian byli jednak po to, żeby przesadzać, więc jeśli ktoś chce poczytać o małej sesyjce tortur w pociągu albo o samobójcy gawędzącym z jedną z lokatorek podczas swego ostatniego lotu, ma ku temu wyśmienitą okazję.

Sylwina | 2014-02-07

PO tej nudziarze Szwai musiałam przeczytać coś naprawdę zabawnego. Może poziom dowcipności opowiadań zawartych w zbiorze nie jest jednorodny, ale lubię bluesa... A "Blues dla czarnego kota" to jest to, co tygrysy lubią najbardziej!

wojnar | 2011-12-24

tomek