Katedra na pustkowiu. Kategoria praeparatio evangelica w świetle twórczości Zbigniewa Herberta.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Poszukiwania". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Księgarnia św. Jacka
978-83-7030-539-0
religia
Philip

Książka proponuje gruntowne, systematyczne i modelowe przemyślenie kategorii praeparationis evangelicae i jej miejsca w dyskursie toczonym na styku literatury pięknej i teologii. Oznacza to zarazem propozycję konstrukcji narzędzia, pozwalającego teologii systematycznej swobodniej poruszać się w tej właśnie niełatwej przestrzeni. Z tego punktu widzenia literackie odniesienie tej rozprawy do twórczości Herberta okazuje się w pewnym sensie względne. Ważniejsza bowiem stała się systematyzacja i modelowy opis relacji między źródłem literackim a możliwym w związku z nim najpierw dojrzałym słowem wiary, a następnie także systematyczną wypowiedzią teologiczną. (…) Autorka stworzyła kompetentny i precyzyjny przewodnik po motywach religijnych i teologicznych w dziele Herberta, uwzględniając także rzeczy przed pierwszym spojrzeniem ukryte.
prof. Tomasz Węcławski

gp_ | 2015-06-06