Człowiek polskiego baroku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
83-218-0853-0
popularnonaukowa
Katarzyna

Książka opisująca mentalność oraz styl życia ludzi baroku

kinzetka | 2013-12-02
Przeczytana: 12 października 2013

„Człowiek polskiego baroku” jest niejako podsumowaniem twórczości Zygmunta Kuchowicza, który nie doczekał wydania monografii. Kuchowicz zajmował się historią kultury obyczajowej i w wielu swoich publikacjach przybliżał laikom (i nie tylko) staropolski świat. Ale jak przybliżał! Nie pisał z pozycji wszechwiedzącego profesora popisującego się swą wiedzą i szpikując swe teksty słowami typu” ontologiczny, oniryczny i tak dalej i bez końca. Nie! Kuchowicz pisał dla ludzi, pisał z pasją i znawstwem.
I taka właśnie – pełna pasji, faktów i ciekawostek jest ostatnia książka Kuchowicza. Nagle barok nie jest już epoką, która kojarzy się tylko z przerostem formy nad treścią, rokoko i sarmatyzmem. Kuchowicz z pietyzmem naukowca i swobodą literata snuje opowieść o wszystkim, co charakteryzowało człowieka polskiego baroku: w jakich warunkach żył, co jadł i pił, jakimi używkami się odurzał, jak spał, jak kochał, co lubił a czego nie, czego się bał.
Przy okazji wplata mało do tej pory znane fakty,...

Jolka | 2016-07-01
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Jedna z najlepszych książek popularnonaukowych, jakie czytałam. Autor jest nie tylko znawcą tematu, ale fantastycznym literatem. Pisze barwnie, lekko, nie faszeruje pojęciami i nie zanudza datami. Kto od podszewki chce poznać tajniki dawnego codziennego życia polskich sarmatów powinien absolutnie sięgnąć po tę pozycję. Polecam nie tylko pasjonatom historii!

Patrycja | 2011-01-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

"Człowiek polskiego baroku " - świetna ksiązka o wszytkich codziennych sprawkach : co jedli, co pili, na co chorowali, o seksie, o strachach itd. Bardzo ciekawie i przystępnie napisana. Polecam.

celiyan | 2016-08-09
Na półkach: Historia, Przeczytane