rozwiń zwiń

Oskarżona: Wiera Gran


Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
879 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
807
765

Na półkach: , , , ,

Bardzo chciałam przeczytać tę pozycje z dwóch powodów : 1.Agata Tuszyńska, która z takim zaangażowaniem walczyła o tę książkę i historia w sądzie z rodziną Szpilmana 2. słyszałam kilka utworów Wiery Gran i oskarżenie.
Agata Tuszyńska podejmując się tego karkołomnego zadania musiała przebrnąć, przekopać się przez archiwa państwowe oraz doprowadzić do spotkania, zdobycia zaufania Wiery Gran, która za życia została pogrzebana, i od chwili uniewinnienia była prześladowana, mania obserwacji, podsłuchu, śledzenie jej towarzyszy do końca życia.
Zmierzyć się z potomkami Szpilmana, za to że chciała bohaterski pomnik zarysować i zrzucić z piedestału.
Uważam to za dużą odwagę i trzeba tę historię usłyszeć.

Włączyłam sobie You Tube i słucham kilku jej utworów : "Ciemna dziś noc", "Tango Notturno", "Gdy odejdziesz", "Bo to się zwykle tak zaczyna","Jej pierwszy bal"....

"...Fascynowała słuchaczy pięknym niskim, aksamitnym głosem, prostotą interpretacji, naturalnym sposobem bycia, bezpretensjonalnością. Jej repertuar był ambitny. Niebanalne teksty przeznaczone dla publiczności inteligentnej, intelektualnie wybrednej, ekskluzywnej. Reprezentowała własny styl wykonawstwa. Ta gładko uczesana brunetka z dużym kokiem, w czarnej zapiętej pod szyję sukni z długimi rękawami, robiła duże wrażenie. Przebijała się do wielkiej sztuki bez krzykliwych reklam i sprytnych impresariów, wykorzystując własną energię i zdolności. Szybko też zyskała powodzenie..."

Przenosimy się do getta warszawskiego,utworzone dla ludności żydowskiej przez władze niemieckie w Warszawie od października 1940, a zamknięte i odizolowane od reszty miasta 16.11.1940. Było największym gettem w Generalnym Gubernatorstwie i całej okupowanej Europie. W kwietniu 1941 w obrębie murów „dzielnicy żydowskiej” znajdowało się ok. 450 tys. osób...
Mury, izolacja, bieda, opaski, kawiarnie, poniżenie i egzystencja, która oznaczała dla Żydów śmierć...
Wciąż to pytanie , które Wiera słyszy "Ty żyjesz?", "Żyjesz, żyjesz, żyjesz?" "Jak to się stało, że żyjesz?" "Żyjesz, bo innych wywieziono, zagazawano?" , "Żyjesz, bo wykupiłaś się?" , "Żyjesz...bo byłaś kolaborantką?", "Żyjesz, bo po aryjskiej stronie zamieszkałaś?", "Żyjesz, bo jak udało ci się uciec z getta?", "Żyjesz, bo inni za ciebie pojechali pociągiem?", "Żyjesz, bo ukrywałaś fakt, że jesteś Żydówką?", "Żyjesz, bo twoja rodzina pojechała pociągami?", "Żyjesz bo utrzymywałaś kontakty z oficerami niemieckimi?", "Żyjesz, jesteś winna" itd...

Autorka stara się być obiektywna w swej ocenie, nie mówiąc wprost trzyma stronę wielkiej artystki.
Oskarżenie, które pada z ust Wiery dotyczy Szpilmana, z jakiejś przyczyny uważała, że Władysław Szpilman był w w warszawskim getcie policjantem, który uczestniczył w doprowadzaniu Żydów na Umschlagplatz, skąd Niemcy wywozili ich potem do obozu zagłady w Treblince.
W książce jest wiele dwuznaczności,dziwna relacja ze Szpilmanem, która mogła wpłynąć później na rodzaj zemsty, zazdrości artystycznej a może o coś innego bardziej ludzkiego chodziło.
W 1945 sprawę rozpatrywał Sąd Centralny II Instancji Związku Artystów Scen Polskich pod przewodnictwem Aleksandra Zelwerowicza i uznał, że „zachowanie Wiery Gran-Jezierskiej podczas okupacji niemieckiej było bez zarzutu”. 20.04.1946 Komisja Weryfikacyjna dla Muzyków stwierdziła, że Wiera Gran „nie uchybiła w niczym honorowi Polki” i ma prawo wykonywania zawodu. Końcem 1946 roku sprawą zajął się Obywatelski Sąd Honorowy przy Centralnym Komitecie Żydów Polskich, który uznał ją za niewinną.
Kobieta o niezwykłym niskim alcie, sława, wielbiciele, hołdy, poczucie humoru, Żydówka, pieśniarka getto przeżyła, za życia skazana, na czole napis "winna"...

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Agaty Tuszyńskie i już wiem, że sięgnę po następne.Determinacja autorki aby pokazać nam inne oblicze pieśniarki, uchylić sfer duszy, wnętrza i tego co w jej umyśle zmieniło jej życie na zawsze, pozbawiając jej beztroski, czerpania z życia i rozkwitu kariery w pełni tego blasku...wszystko, czego ta kobieta była pozbawiona...

Bardzo chciałam przeczytać tę pozycje z dwóch powodów : 1.Agata Tuszyńska, która z takim zaangażowaniem walczyła o tę książkę i historia w sądzie z rodziną Szpilmana 2. słyszałam kilka utworów Wiery Gran i oskarżenie.
Agata Tuszyńska podejmując się tego karkołomnego zadania musiała przebrnąć, przekopać się przez archiwa państwowe oraz doprowadzić do spotkania, zdobycia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 083
  • Chcę przeczytać
    780
  • Posiadam
    196
  • Ulubione
    42
  • Teraz czytam
    33
  • Biografie
    25
  • Chcę w prezencie
    16
  • 2013
    15
  • Audiobook
    13
  • 2011
    13

Cytaty

Więcej
Agata Tuszyńska Oskarżona: Wiera Gran Zobacz więcej
Agata Tuszyńska Oskarżona: Wiera Gran Zobacz więcej
Agata Tuszyńska Oskarżona: Wiera Gran Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także