Historia prawdziwa o Petrku Właście Palatynie

Cykl: Dzieje Polski (tom 7)
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
historyczna
kirikot

Inne wydania

Historia Prawdziwa o Petrku Właście czyli Piotrze Włostowicu - palatynie Bolesława Krzywoustego, którego zwano Duninem.
powieść historyczna z XII wieku

| 2014-08-31
Na półkach: J.I.Kraszewski, Przeczytane
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Kolejna powieść z cyklu historii Polski stworzona przez J.I. Kraszewskiego przenosi czytelnika w czasy Władysława Wygnańca. Mamy tu barwny opis trudnych czasów rozbicia dzielnicowego tuż po śmierci Krzywoustego, gdzie najstarszy z jego synów usiłuje zdobyć jedynowładztwo. Głównym oponentem tej działalności jest postać jak najbardziej historyczna, Piotr Włostowic. Jak zwykle Autor bardzo ciekawie i zgrabnie splata losy bohaterów z historią, malowniczo opisuje nie tylko ludzi i ich charaktery, ale i otaczającą przyrodę czy grody. Mocno przyłożył się tutaj Kraszewski do opisów topograficznych.
Jak w większości powieści mamy tu też "czarną owcę". Tym razem to postać kobieca, antypatyczna baba - księżna Agnieszka. Wodzi za nos księcia Władysława, rządzi jak chce i napędza akcję.
Na szczęście nie wszystkie Agnieszki są takie okropne ;-)
Oczywiście polecam gorąco nie tylko tę powieść, ale i inne utwory Pisarza :-)

Alina | 2013-08-11
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Tak powinno się uczyć dzieci historii.

Monika | 2011-02-20
Przeczytana: 18 lutego 2011

Mając na uwadze "Starą baśń", którą przeczytałam kilka lat temu, pomyślała, że może i ta książka będzie warta mojego czasu. Rzeczywiście, przeczytałam ją jednym tchem i teraz zabieram się za kolejną powieść Kraszewskiego :D

MacG | 2012-11-22
Przeczytana: 11 grudnia 2012