Słodki Goździk

Okładka książki Słodki Goździk John Hawkes
Okładka książki Słodki Goździk
John Hawkes Wydawnictwo: ALFA Seria: Biblioteka Dzieł Wyborowych [Alfa] literatura piękna
Biblioteka Dzieł Wyborowych [Alfa]
Sweet William. A Memoir of Old Horse (1993)
ALFA
1998-01-01
1998-01-01
Robert Sudół
powieść amerykańska życie konia zwierzęcy narrator

Okładka książki Literatura na świecie nr 3/2000 (244) John Ashbery, Claude Esteban, John Hawkes, Harry Mathews, Georges Perec
Literatura na ... John Ashbery, Claud...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 3/2000 (344) John Ashbery, Claude Esteban, John Hawkes, Jerzy Jarniewicz, Andrzej Kopacki, Anna Legeżyńska, Harry Mathews, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Krystyna Rodowska, Wacław Sadkowski, Keith Waldrop, Rosmarie Waldrop, Dallas Wiebe, Barbara Wright, Maciej Ziętara
Literatura na ... John Ashbery, Claud...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 8-9/1992 (253-254) Fernando Aínsa, Ivo Andrić, John Ashbery, Harold Brodkey, Miodrag Bulatović, James Campbell, Robert Coover, Aleš Debeljak, Allen Ginsberg, John Hawkes, Horacy, Jerzy Jarniewicz, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Charles Reznikoff, Wacław Sadkowski, Tadeusz Sławek, Piotr Sommer, Andrzej Sosnowski, Tzvetan Todorov, John Updike, Eliot Weinberger, Hugo Williams
Literatura na ... Fernando Aínsa, Ivo...

Na samym początku opowieść wydała mi się dziwna, okropnie mi się ciągnęła i nudziła. W pewnym momencie nastąpiła całkowita zmiana i chyba tak naprawdę dostrzegłam o co w niej chodzi. Nie jest to zbyt lekka książka, na pewno zainteresuje ludzi w jakiś sposób związanymi z końmi. Po przeczytaniu doszłam do wniosku, że to piękna opowieść o uczuciach.

Narratorem jest Stary Koń wyścigowy, który u schyłku życia wspomina swe dzieje od chwili narodzin. Opowiada o sobie, o koniach, z którymi się zetknął, o ludziach, którzy wyrządzili mu krzywdę i o takich, którym wiele zawdzięcza.

Słodkiego Goździka po raz pierwszy przeczytałam w podstawówce, w piątej, albo szóstej klasie. Okropnie mnie wciągnęła i wzruszyła, chyba nawet wywołała łzy, albowiem od zawsze byłam miłośniczką zwierząt, a koni już zwłaszcza. Po przeczytaniu po prostu nie chciałam oddać książki do biblioteki. Teraz nie do końca pamiętam jej treść, ale marzę o tym, aby przeczytać ją ponownie i sprawdzić, czy znów wywrze na mnie tak ogromne wrażenie.

Opowieść starego konia wyścigowego o swoim życiu, w czasie którego przeszedł przez lepsze i gorsze ręce, lepsze i gorsze ośrodki jeździeckie czy stajnie i spotkał lepszych i gorszych ludzi. Jak wszystkie książki o zwierzętach chwyta za serce i każe zastanowić się nad tym, jak różnie ludzie potrafią do nich podchodzić.

Z opisu można by wnosić, że to książka podobna np do klasycznego Mojego Karego Anny Sewell, lecz Słodki Goździk jest utworem bardziej dorosłym, dla starszych czytelników.

Warto spojrzeć na nas samych okiem konia mizantropa, bo takim był bohater tej opowieści.

Z opisu można by wnosić, że to książka podobna np do...

Bardzo smutna opowieść. To trochę "pamiętnik" starego konia, który wspomina swoje losy, dobre i złe chwile. Pięknie napisana, wciągająca historia. Bardzo wzruszajaca. i wywołująca silne emocje

• Konie
  • O koniach