Czarny Książę

Tłumaczenie: Janina Dziarnowska
Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
wybór z "Izbrannye proizvedenija"
83-05-11986-6
Agka

Opowiadania tego tomu interesująco prezentują twórczą postawę pisarza nieustannie poszukującego odpowiedzi na pytanie o sens życia, o znaczenie miłości, przyjaźni i piękna dla kondycji człowieka.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1988

Tamanna | 2016-02-06
Na półkach: Przeczytane, Rosja
Przeczytana: 31 stycznia 2016

"Czarny książę" to zbiór dziesięciu opowiadań pisarza rosyjskiego, którego życie zamknęło się w przedziale czterdziestu siedmiu lat (od 1894 do 1941 roku. Borys Pilniak napisał te opowiadania w latach 1926-28. Jedno jest z lat trzydziestych, jedno przedrewolucyjne z 1916 roku. Co jest ich tematem? W zgodzie z naturą rodzące się i przemijające namiętności ludzkie, pęd do życia, oddawanie się sobie, rodzenie się i umieranie. Stany ludzi, przemiany charakterów i zmienne koleje losu Pilniak pokazuje w obrazach przyrody. Podobnie sugestywnie jak u Iwana Bunina krajobraz ilustruje stan ducha bohatera.

"Czarny książę" opowiada o zatopionym podczas burzy w czas Wojny Krymskiej w 1894 roku okręcie brytyjskim. W 1925 roku zdecydowano się zorganizować ekspedycję, której zadaniem było wydobyć z wody zatopione złoto. Pilniak pisze tę opowieść w pierwszej osobie. W imieniu pisarza, któremu pozwolono być świadkiem tego zmagania się z morzem. Zachwycony opowiada o doświadczeniu nurkowania...

Magda | 2015-05-14
Przeczytana: 14 maja 2015

Zbiór ciekawych opowiadań. Chociaż książka została napisana lata temu to spokojnie znajduje odzwierciedlenie w dzisiejszych czasach.

Sandra | 2016-03-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane