Miłość szczęśliwa i inne wiersze

Wydawnictwo: a5
978-83-85568-96-4
miłość, Szymborska, Wisława, nobel
poezja
Oskar

Miłość szczęśliwa to pierwszy w Polsce wybór wierszy miłosnych Wisławy Szymborskiej. Ten niejako podskórny, ale jakże istotny wątek w twórczości Poetki, oparty jest na uważnej obserwacji, nierzadko gorzkiej czy ironicznej refleksji, ale też wierze w potęgę uczucia. Miłość szczęśliwa pokazuje różne oblicza miłości: codziennej, przelotnej, wiecznej, radosnej, cierpkiej i wymagającej, tej przeżywanej i tej podglądanej, ale za każdym razem opowiedzianej z mistrzowską precyzją.

Ta kolekcja wierszy miłosnych jest w istocie kolekcją wierszy metafizycznych, więcej nawet: tło miłosne, też tło miłości cielesnej – bo i takie – mocne w ich powściągliwości i na odwrót – są tu utwory – metafizyczność uwyraźnia.

Jakby autor układu i wydawca Ryszard Krynicki skomponował np. wybór meta- fizycznych wierszy noblistki, rzecz mogłaby nie wyjść aż tak wyraziście; też z tego powodu, że „wybór” taki zawierać by musiał praktycznie wszystko, co Szymborska napisała. Tymczasem Miłość szczęśliwa to jest książka esencjonalna, pełna najwyższego wewnętrznego napięcia, z wiersza na wiersz, ze strony na stronę ciemniejąca – arcyważna.(...) wiersze miłosne Szymborskiej rządzą się tymi samymi prawami co jej inne wiersze. To samo zdumienie, zachwyt, zwątpienie, ten sam dystans i refleksja tej samej próby.

Joanna Szczęsna, „Gazeta Wyborcza”

źródło opisu: Wydawnictwo a5, 2007

źródło okładki: http://wydawnictwoa5.prekursor.com.pl

wiech | 2016-01-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Poezja
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Tytuł trochę przewrotny. - Wiersze nie mają wiele wspólnego z miłością szczęśliwą. Często wręcz żartobliwe. Ale taka była Szymborska. – Poetka z ogromnym poczuciem humoru.
Jej styl jest często ironiczny. Jej humor - gorzki. Jej język krótki, zwięzły ale pełen treści. Dlatego te wiersze są tak czytelne.
Mój ulubiony z tego tomiku to „Portret kobiecy”. Niesamowity.
Poetka idealnie opisuje kobietę – jej naturę, humory, nastroje.

„… Dokąd tak biegnie, czy nie jest zmęczona.
Ależ nie, tylko trochę, bardzo, nic nie szkodzi.
Albo go kocha, albo się uparła.”…(mały fragment)

Ten wiersz darzę sentymentem, ale jeszcze „Miłość od pierwszego wejrzenia”, „Nic dwa razy” i „Na wieży Babel”. Moje ulubione.

Wszystko czego chciałam dowiedzieć się o Szymborskiej - wyczytałam z jej poezji. Kocham ją.

Tina | 2015-03-14

Dostałam w prezencie od bardzo życzliwej mi osoby. Nigdy specjalnie nie czytywałam Szymborskiej, ale ten tomik wyjątkowo przypadł mi do gustu. Piękne, głębokie wiersze, które za każdym przeczytaniem można inaczej interpretować. Moje ulubione utwory to "Perspektywa" i "Śmiech".

parus | 2012-05-04
Przeczytana: 2008 rok

Przeczytane wielokrotnie. Od deski do deski. I za każdym razem inny wiersz jest piękny.

aura131 | 2013-01-31
Przeczytana: 11 czerwca 2011