Bitwa o Madryt

Okładka książki Bitwa o Madryt Grzegorz Górny, Tomasz P. Terlikowski
Okładka książki Bitwa o Madryt
Grzegorz GórnyTomasz P. Terlikowski Wydawnictwo: Fronda reportaż
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Fronda
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-61881-44-5
Tagi:
Hiszpania ateizm religia laicyzm
Średnia ocen

5,4 5,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Polka ateistka kontra Polak katolik Tomasz P. Terlikowski, Karolina Wigura
Ocena 6,5
Polka ateistka... Tomasz P. Terlikows...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,4 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
186
186

Na półkach:

książka ma już 13 lat i z tej perspektywy stosunkowo łatwo jest weryfikować tezy auorów. A weryfikacja wypada pozytywnie. Od czasów Zapatero, opisywanych tutaj, Hiszpania zrobiła kolejne milowe kroki ku postępowi. Pod tym względem prześcignęła chyba najbardziej postepowe kraje Europy, czyli Norwegię i Szwecję, i obecnie wyznacza standardy nowego totalitaryzmu. Tak więc procesy, które zidentyfikowali Górny i Terlikowski, nie okazały się efemerydą i nabrały tempa.

Natomiast zupełnie nie powiodło się autorom wytłumaczenie, dlaczego tak się stało. W początkach lat 1980-tych Hiszpania była daleko w tyle za Włochami jeśli chodzi o przemiany obyczajowe; teraz to Włochy wydają się ostoją umiarkowania w porównaniu z ogarniętą sekciarskim szaleństwem Hiszpanią. Dlaczego?

Intuicja autorów krąży wokół frankizmu, ale nie przedstawiają wyraźnie domniemanego mechanizmu tej kumulatywnej radykalizacji. W zasadzie ograniczają się do banału o wahadle, które jak się za mocno wychyliło w jedną stronę, to potem musi równie mocno odchylić się w przeciwną. Może, może, ale chciałbym jednak czegoś więcej niż spekulacje okraszone przykładami szczególnie szokujących idiotyzmów zapateryzmu.

No i przecież mamy do dyspozycji jeszcze inne teorie: że kultura hiszpańska to od zawsze kultura przesady (więc przegięcia mają wpisane w charakter narodowy),że mnogość nacjonalizmów peryferyjnych napędza się sekciarstwem (bo istnieje symbioza między zachodnioeuropejskimi "małymi" nacjonalizmami i lewactwem),że antykatolicki zelotyzm ma w Hiszpanii długą tradycję (począwszy od ekscesów lat napoleońskich),że szczególnie silne w Hiszpanii media o kapitale anglosaskim przez dekady rozkładały tradycyjną obyczajowośc, że stosunkowo wysoki współczynnik nierówności społecznych (Gini w Hiszpanii jest znacznie wyższy niż we Francji czy w Niemczech) połączony z tradycją oligarchii finansowo-przemysłowych doprowadził w końcu do reakcji...

książka ma już 13 lat i z tej perspektywy stosunkowo łatwo jest weryfikować tezy auorów. A weryfikacja wypada pozytywnie. Od czasów Zapatero, opisywanych tutaj, Hiszpania zrobiła kolejne milowe kroki ku postępowi. Pod tym względem prześcignęła chyba najbardziej postepowe kraje Europy, czyli Norwegię i Szwecję, i obecnie wyznacza standardy nowego totalitaryzmu. Tak więc...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    26
  • Przeczytane
    21
  • Posiadam
    5
  • Polityka
    1
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
    1
  • Autobiografie, wspomnienia, pamiętniki, reportaże
    1
  • 2014
    1
  • Studia
    1
  • Literatura faktu
    1
  • Psychologia i socjologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bitwa o Madryt


Podobne książki

Przeczytaj także