Dramat na polowaniu

Драма на охоте: Истинное происшествие/ Drama na ochotie
polowanie
klasyka
rosyjski

"Dramat na polowaniu" (1884) to jedyna właściwie powieść wybitnego rosyjskiego nowelisty Antoniego Czechowa, tak różna od całego jego dorobku, utwór parodiujący modne wówczas powieści brukowe rodzącego się nowego gatunku "kryminału", a zarazem próba polemiki z powieściami Dostojewskiego. Czechow wydrukował swą powieść w piśmie "Nowości Dnia", które dość samowolnie okaleczało publikowane...

Czechow wydrukował swą powieść w piśmie "Nowości Dnia", które dość samowolnie okaleczało publikowane teksty. "W wyniku osobliwej »współpracy« z redakcją - pisze w posłowiu do »Dramatu na polowaniu« René Śliwowski - powstał utwór przedziwny, swoisty konglomerat znakomitego materiału literackiego nie poddającego się gatunkowemu zaszufladkowaniu, epatującego efektami (tajemnicze morderstwo) obcymi przecież smakowi literackiemu Czechowa, który tym razem poszedł widać na daleko idące ustępstwa i był tego najwyraźniej świadom. Nic przeto dziwnego, że wolał o »Dramacie na polowaniu« zapomnieć. A przecież utwór to mimo wszystko fascynujący w lekturze, a przy tym zagadkowy i w swej genezie, i w formie...".
Powieść posłużyła radzieckiemu reżyserowi Emilowi Lotianu jako scenariusz do znanego filmu pod tym samym tytułem.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1985

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

książek: 1904
Basia | 2015-01-18
Na półkach: Przeczytane, ● ~ Klasyka

„Dramat na polowaniu” to świetna powieść z gatunku kryminału.Mamy tu miłość , zdradę , zazdrość , wreszcie morderstwo oraz nieumiejętnie prowadzone czynności śledcze....Coż więcej dodać _ wszak to sam Czechow.

Serdecznie polecam :).

Meowth | 2017-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2017

Ta krótka powieść jako kryminał na pewno zaspokajała wymagania, jakie temu gatunkowi stawiali czytelnicy prozy sensacyjnej z XIX wieku. Dziś, wykarmieni krwawymi okropnościami, nad dziełkiem Czechowa możemy tylko uśmiechnąć się z wyrozumiałością. Ale czy od tego twórcy w ogóle kiedykolwiek oczekujemy mrożącej krew w żyłach fabuły? Oczywiście nie. Czechow był zawsze mistrzem w szkicowaniu obrazków obyczajowych i tworzeniu najrozmaitszych postaci, często na poły śmiesznych, na poły tragicznych - i wszystko to znajdziemy i w tej, jedynej w jego dorobku, powieści. Równocześnie zagadka kryminalna i próba odgadnięcia sprawcy zbrodni są dla czytelnika doświadczeniem bardzo ciekawym, bo długo pozostaje tu miejsce dla naszych własnych domysłów i skojarzeń.

Książkę zamykają aforyzmy autora, w tym następujący: "Kiedy piszę, ufam bez reszty czytelnikowi zakładając, że uzupełni on sam brakujące w opowiadaniu elementy subiektywne". Niestety, wbrew tej deklaracji w zakończeniu...

książek: 1979

Majstersztyk, który z założenia miał być parodią XIX-wiecznych kryminałów napisaną w celach czysto zarobkowych. Cóż takiego było w genach i pożywieniu ówczesnych pisarzy rosyjskich, że nawet jak pisali "dla pieniędzy", to i tak wychodziło im arcydzieło (patrz Dostojewski męczący się nad "Graczem" w atmosferze zaciskającego się na szyi deadline'a z odległym wspomnieniem zaliczki od wydawcy już dawno skonsumowanej na hazard).

Język powieści jest prosty, skompresowany, dobitny. Dlatego polecam te książkę wszystkim, którzy chcieliby się zmierzyć z klasyką rosyjską, i potrzebują czegoś na rozruch.

Monia555 | 2014-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2014

Mistrzostwo! Arcydzieło!

Ta książka jest tak wspaniała, że ciężko coś o niej napisać. Naprawdę ciężko! Czechow to prawdziwy mistrz i geniusz i nawet po tej jednej (i jedynej) jego powieści można tego dowieść. Tak sprawnie manipuluje czytelnikiem! Tak niezwykle zaciera się granica między rzeczywistością i prawdą a kłamstwem.
Majstersztyk w najlepszym wydaniu!
Polecam, polecam, POLECAM!

bacha24 | 2015-12-01
Przeczytana: 30 listopada 2015

Kiedy brałam książkę z biblioteki nie wiedziałam czego się mogę spodziewać, bo twórczości Czechowa w ogóle nie znam.
Dobra, panna przyznaj się. Wzięłaś z nadzieją, że będzie kryminał. No i co?
Taki z tej powieści kryminał jak z koziego ogona waltornia. Wątek kryminalny pojawia się jak już czytelnik straci na niego nadzieję. W zamiarze miał być pastisz a to co wyszło opiera się wszelkim próbom szufladkowania. Jest tu absolutnie wszystko. Parodia, dramat i romans się znajdzie. Groch z kapustą. Przed Świętami jak znalazł ;-)

Mariusz Albiński | 2014-04-10

Osoby, które choć trochę interesują się literaturą rosyjską, i choć trochę znają twórczość Antoniego Czechowa, kojarzą go z pewnością, jako mistrza krótkiej formy – nowel, opowiadań, sztuk teatralnych. Nikomu jednak nie przychodzi do głowy, że w dorobku literackim autora jest miejsce również na powieść kryminalną. Wydana nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka książka „Dramat na polowaniu” ukazuje nieznane oblicze pisarza.

Książka „Dramat na polowaniu” to powieść z gatunku kryminału, która jednocześnie zdecydowanie odbiega od typowej literatury detektywistycznej, czy choćby literatury sensacyjno-awanturniczej. Antoni Czechow, z charakterystycznym dla siebie liryzmem i ironią, stworzył książkę, w której nie ma miejsca na wcześniej utrwalone schematy. Fabuła książki jest niespotykana, a wręcz, jak na tamte czasy, nowatorska. Akcja powieści toczy się u schyłku XIX wieku, kiedy do wydawnictwa zgłasza się sędzia śledczy z propozycją wydania książki opartej na autentycznych wydarzeniach....

Magdalena | 2015-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2015
anetapzn | 2013-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2013

Dramat na polowaniu to bardzo ciekawa opowieść o miłości, morderstwie i tytułowym dramacie. Mimo z pozoru spokojnego prowadzenia akcji, spokojnej narracji, całość aż kipi od uczuć.
Książka miała być swoistą zabawą, żartem, a nawet ukłonem w stronę miłośników kryminałów i rozwiązywania zagadek. Czechow pisząc Dramat... bawił się tym gatunkiem literackim, drwił z niego, wykorzystał wszystko co w nim najlepsze. Z założenia miał to być pastiż, a wyszedł całkiem zręczny...o ironio...kryminał. Chociaż może trafniejszym było by napisanie - powieść społeczno-obyczajowa z silnym wątkiem kryminalnym. Dlaczego? Otóż dlatego, że z reguły w kryminałach cała akcja toczy się wokół śledztwa, przestępstwa. Tutaj natomiast mamy w centrum ludzi, ich charaktery, psychikę, problemy, zachowania. Czechow wyśmienicie, wręcz po mistrzowsku je opisuje. Zbrodnia (a może nie zbrodnia), do której wszystko zmierza, jest tylko pretekstem do ukazania ludzi, ich zachowań, emocji i wnętrza. Najważniejsi są bowiem...

Stefi | 2015-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Normalnie nie czytuję kryminałów, a tu niespodzianka... Co prawda podobno miała to być kpina z kryminałów, a wyszedł całkiem niezły przedstawiciel gatunku. Jest w nim wszystko co powinien mieć dobry kryminał... no może poza karą dla winnego... Polecam szczególnie czytelnikom, którzy lubią klimat dworków, polowań i szlacheckie maniery, (nie tylko te pozytywne).

Dolores | 2016-01-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 2016 rok

Mistrzostwo. Miodzio do czytania … Można rozkoszować się niemal każdym słowem, zdaniem, akapitem. Dopracowana w każdym calu. Wisienka na torcie wśród rosyjskiej klasyki.