Piratki z Karaibów

Lobas de mar
978-83-7392-322-5
Karaiby, piraci
Nemeni

Zoe Valdés pokazuje w książce piratów z niespotykanego punktu widzenia. Bohaterkami są dwie kobiety, postacie autentyczne: Irlandka Ann Bonny i Angielka Mary Read, które w męskim przebraniu zaciągają się na statek korsarski i przeżywają fascynujące przygody, by w końcu zasłynąć we wszystkich zakątkach oceanu. Powieść jest prawdziwym traktatem o piratach, nadzwyczajną podróżą po niespokojnych karaibskich wodach, a przy tym doskonale opisuje sytuację osiemnastowiecznych kobiet. Autorka często posługuje się humorem, używa dosadnego języka, miesza wyrażenia z różnych epok, żeby lepiej oddać atmosferę czy dynamizm sytuacji, tak że sylwetki głównych bohaterek i ich liczne, bardzo plastycznie opisane przygody zapadają głęboko w pamięć. Znajdziemy tam skomplikowane intrygi, skarby, bitwy morskie, osobowości łączące w sobie barbarzyństwo z wyrafinowaniem, podwójnych szpiegów, zdrajców, handlarzy niewolnikami, tchórzy, bohaterów i nikczemników. Są też wątki miłosne: dzikie namiętności, małżeństwa z rozsądku, pojedynki i pełne erotyzmu tajemnice. Jedną z ciekawostek jest to, że Danielowi Defoe, który właśnie pisał Robinsona Crusoe, to Ann Bonny podpowiada, żeby nazwał jednego ze swych bohaterów Piętaszkiem.

Sarah | 2014-01-09

Ksiazka przedstawia losy Anne Bonny i Mary Read - kobiet , które w XVIII wieku postanowiły zostać piratami. Przebrane za mężczyzn nie bały się rzadnych męskich prac [ w końcu Mary pod imieniem Bill wstąpiłą do wojska ], walczyły z przeciwnosciami losu czy spotykały swoje "drugie połówki". Bohaterki pokazywały , że kobieta pirat nie ma lekko ; w końcu posiadanie kobiety na okrecie raz , ze było zabronione ,a dwa przynosiło pecha. Prócz Anne i Mary , spotykamy tutaj takich bohaterów jak kapitan Charles Vane czy Jack "Calico " Rackman. Nie chcąc spoilerować dodam że, dla jednej z kobiet los nie był zbyt łaskawy , gdyż zmarła w więzieniu , a druga przezyła ponad 90 lat rodząc gromadkę dzieci.

jolene7 | 2015-02-25

Zupełnie nie tego się spodziewałam.

'Na morzu zycie jest bardziej smakowite
na morzu kocham Cię o wiele mocniej.'

Marta Kilian | 2016-04-18
Przeczytana: 25 listopada 2015

Słabe to, a nawet bardzo słabe. Zafascynowana filmowymi Piratami z Karaibów i postacią Jacka Sparrowa, spodziewałam się, że Ann Bonny i Mary Read będą miały, choć odrobinę zbliżone przygody do szalonego i nieobliczalnego kapitana. Rozczarowałam się, nawet wątki miłosne były marne, a opisy spłycone. Autorka nie zgłębiła tajników i wiedzy bliskiej jej bohaterom. Opisy książki mylące.

majek | 2011-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2011

Niczym nie wybijająca się powieść Zoe Valdes o słynnych piratkach pływających po karaibskich morzach. Jedyne co może zaskakiwać to dawka miłości, która jak na historię tego rodzaju jest wręcz oszałamiająca.

DXL | 2012-04-10
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Wydarzenia opisane w tej książce po prostu się pamięta. Polecam.

Lagoon | 2017-03-04
Na półkach: 2017, Przeczytane