Zło czai się w mroku

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kryminał". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
piotrex

Z okładki: "Oprócz pokaźnej kolekcji butelek - Andruszczyk w całkiem solidnym tempie odrabiał zaległości ostatnich lat - zdumieni funkcjonariusze dokonali niezwykle ciekawego odkrycia. Złożyła się na nie: para gumowych rękawic, specjalny śrubokręt do pracy przy instalacji elektrycznej, kleszcze i niewielki zwój cienkiego drutu miedzianego. - Panowie - przemówił Haczyk - po co to całe...

Z okładki:
- Panowie - przemówił Haczyk - po co to całe zamieszanie? Przygarnąłem tego gówniarza na kilka dni, bo znałem jeszcze z lat młodości jego ojca, a ten mi milicję na głowę ściąga! Rany boskie!
- Spokojnie, panie Haczyk, tylko spokojnie! - przerwał Królikiewicz. - To poważna sprawa. Niech pan lepiej powie, kiedy ostatni raz widział pan Andruszczyka.
- A czy ja mam czas pilnować tego wszarza?! Ja ciężko pracuję. Noc wygania, noc przygania. Powiedziałem mu, że na kilka dni może się zatrzymać. Gdzie on chodził, co robił, z kim się widział - jego rzecz.
- Nie odpowiedział pan na moje pytanie - ponaglił Królikiewicz.
- Właśnie mówię! - obruszył się Haczyk. - Widziałem go, będzie ze dwa dni temu. Jedliśmy razem kolację, potem on poszedł do siebie, do altany. Później jakoś go nie widziałem - teraz roboty dużo, sezon w pełni. I dopiero dzisiaj rano panowie przychodzą i chcą się z nim widzieć. A tego nie ma!"

Koronczarka | 2015-09-17
Przeczytana: 17 września 2015

Mam słabość do starych PRL-owskich kryminałów. Nie na tyle wielką, by grzebać po antykwariatach i je kupować, ale na tyle dużą, by, ku lekkiemu zgorszeniu pani bibliotekarki, łapać każdy, który nawinie mi się pod rękę. No i ten mi się nawinął. I trzeba kogoś z lekką szajbą, by dotrwać do końca lektury z uśmiechem na ustach, gdy czyta się o tym, że pan komisarz w ten jedyny siermiężno-protekcjonalny sposób traktuje świadków (pamiętacie porucznika Borewicza?), że ten sam komisarz nurza się w środowiskach prywatnej inicjatywy, która, jak wszystkim wtedy było wiadomo, charakteryzowała się podejrzaną, niesocjalistyczną moralnością i dlatego tam właśnie najczęściej popełniano przestępstwa, zabijając się dla kilkunastu złotych pierścionków, diamentowej kolii i sznura pereł. Nietypowa za to wydała mi się kreacja głównego bohatera komisarza Batorskiego. Jak na wzorowego milicjanta, stróża porządku w naszej ludowej ojczyźnie, człowiek ten był dziwnie nierozgarnięty. Bo zamiast od razu...

książek: 2090
beata | 2016-03-07