azja
historia
kirikot

Dociekliwy_Kotek | 2012-08-21
Przeczytana: sierpień 2012

No tego się nie spodziewałam!
Książeczka jest maleńka, w sam raz do mieszeni - niewysoka, pękata, nosząca piętno siermiężnego komunistycznego druku i w pierwszej chwili potraktowałam ją wzruszeniem ramion. Starczy może na trzy dni nieobciążającej i mało ambitnej lektury. Spodziewałam się również tendencyjnej i typowej dla autorów tego okresu nachalnej radzieckiej propagandy (coś a'la Gafurow).
Tymczasem pierwsze zaskoczenie: przystępny i zrozumiały język, wręcz zachęcający do dalszej lektury. Potem było tylko lepiej, bo okazało się, że autorzy należą najwidoczniej do tej szlachetnej i rzadko spotykanej odmiany, dla której historia nie jest ciągiem dat, ale logicznym ciągiem przyczynowo-skutkowym. Nareszcie nic nie działo się "tak po prostu", a plemiona nie pojawiały się znikąd.
Byłam zatem mile zaskoczona pierwszymi rozdziałami, których treść nie była mi tak zupełnie obca - przy okazji muszę przyznać autorom, że mimo szczupłego miejsca okres starożytny absolutnie nie został...

mo_na | 2014-03-14

perełka!