Histoire du peuple hébreu
83-232-1233-3
historia
shpinac

Lemaire w "Dziejach biblijnego Izraela" od początków do zburzenia Drugiej Świątyni (ok. 1250 r. p.n.e. - 70 r. n.e.) kreśli sukcesję poszczególnych władców, wydobywa ważne aspekty życia ekonomicznego i społecznego oraz specyfikę religii i kultury starożytnych Hebrajczyków. W swym syntetycznym wykładzie opiera się na Biblii, nadal podstawowym źródle do historii, a także sięga do archeologii, inskrypcji zachodnio-semickich, akadyjskich i egipskich oraz wielu innych świadectw. W ten sposób czytelnik ma okazję zapoznania się z podstawowymi, zewnętrznymi w stosunku do Biblii, źródłami do historii Izraela i Judy. Przejrzysta prezentacja problematyki umożliwia poznanie najważniejszych faktów, uczy metody wykorzystywania tekstu biblijnego jako dokumentu historycznego. Książka odzwierciedla najnowsze tendencje w badaniach historii Hebrajczyków w okresie Pierwszej i Drugiej Świątyni.

Maciej | 2016-11-15

André Lemaire opisuje raczej bez emocji najważniejsze fakty i wydarzenia z dziejów królestw Izraela i Judy. Aby poznać lepiej losy tych biblijnych krain warto sięgnąć po tę pozycję, ale nie ograniczać się tylko do niej.

Imachuemanch | 2013-08-12

Wartościowa broszurka przedstawiająca ciąg określonych faktów i wydarzeń znajdujących odbicie zarówno w źródle Biblii jak i źródłach pozabiblijnych.

tego się nie da czytać

smyslaw | 2016-01-30