Rzecz o Alkasynie i Nikolecie

Seria: Biblioteka Jednorożca
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
C'est d'Aucassin et de Nicolette
RAngier

Nieznanego autora utwór z prawdopodobnie XIII wieku, powstały we Francji, napisany językiem starofrancuskim. Historia miłości syna możnego i pięknej saraceńskiej niewolnicy, która została niegdyś porwana i nawrócona na chrześcijaństwo. Tłem są przygody ale brak tu fantastyki w stylu czarów, wiedźm itp. czy moralizatorstwa jak w epice rycerskiej średniowiecza. Napisany prozą i wierszem, do którego zachowały się również nuty. Wydanie zawiera wstęp Zygmunta Czernego wprowadzający w Rzecz o Alkasynie i Nikolecie, oraz ilustracje Jerzego Srokowskiego, oddające swoją kreską ryciny z tamtych czasów. Literatura nurtu "chansons de geste" (ze starofrancuskiego "pieśni o czynie").

Gudrun | 2013-07-29
Przeczytana: 02 sierpnia 2013