Jerozolima wyzwolona

8372204462
klasyka
Jeanpaul

Inne wydania

Jerozolima wyzwolona jest dziełem życia Tassa. Dziełem, które okazało się przyczyną jego udręki i chwały. Głównym tematem swego "opus magnum" poeta uczynił pierwszą wyprawę krzyżową, bohaterem zaś - jej wodza, Godfryda z Bouillon. Historię zmagań chrześcijan z muzułmanami o Jerozolimę Tasso ujął w formę klasycznego poematu heroicznego. Różni się on jednak wyraźnie od wzorców starożytnych. Pisarz wprowadził do swojego utworu liczne elementy fantastyczne oraz silnie zarysowany wątek romansowy, w których kreśleniu wzniósł się na wyżyny swego kunsztu poetyckiego, zyskując tym samym nieśmiertelną sławę.

al_jarid | 2014-11-23

"Gofred abo Jeruzalem wyzwolona". Uwielbiam!

Niech się schowa "Iliada"! "Jerozolima Wyzwolona" to jest to!

Nie sięgnąłbym po tę książkę, gdyby nie moje filologiczne studia, no i... cóż, rzadko zdarzało mi się tak wsiąknąć w jakąś książkę, którą mi narzucono jako obowiązkową lekturę.

Czego tu nie ma? Mamy wspaniale opisane bitwy, rozmaite romanse, pięknie oddane uczucia, magię, smoki! No i całą galerię barwnych postaci - tu należy zauważyć, że epos nie jest napisany jednostronnie. To znaczy, no owszem, Tasso trzyma stronę chrześcijan, ale muzułmanie nie są tu bandą "tych złych". wielu spośród nich to honorowi, waleczni mężowie broniący swych domów i niewiasty o dobrym sercu (ta biedna Erminia - ileż nielitościwy Allah każe wycierpieć jej znękanej duszy). W sumie Gofred, który niby powinien być na pierwszym planie, wydaje się nieco przyćmiony przez ciekawsze postacie, takie jak Tankred, Rynald, Erminia, Armida czy oczywiście Klorynda. Nie wiem, czy to było zamiarem Tassa, ale co...

Andrzej | 2015-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2015

Jerozolimę Wyzwoloną można umieścić obok takich dzieł jak Iliada,Odyseja,Eneida.Poemat opisuje wyprawę krzyżową z 1096 roku,w którym głównym bohaterem jest Godfryd z Boullion.Dla osób zorientowanych w historii średniowiecza są tu zmagania chrześcijan z muzułmanami.
Co do języka dzieła jest to trudny,archaiczny i bardzo trudny w zrozumienia dla współczesnego czytelnika.Mimo to jest to bardzo ciekawe dzieło zawiera oprócz wątków historycznych ,także wątki miłosne ,choć jest napisana niełatwym językiem jak wyżej napisałem.Ale myślę że dla filologów klasycznych,polonistów,czy mediewistów jest to dzieło ,które powinno się znać mimo trudnego języka i nie współczesnego tłumaczenia,bo tłumaczenie pochodzi z XVII wieku i jest trudne w rozumieniu,ale to już chyba urok takich dzieł.Ja sam sięgnąłem chyba z ciekawości po Jerozolimę Wyzwoloną ,ale nie żałuję.Polecić mogę chyba tylko zainteresowanym tą epoką,bo dla współczesnych czytelników to raczej dzieło wymarłe i nieznane.

agnieszka | 2013-09-06
Przeczytana: kwiecień 2007

Fantastyczna książka, zapierająca dech w piersiach. Cudowne tłumaczenie Piotra Kochanowskiego. Polecam!

Gusia | 2012-04-17
Przeczytana: maj 2011

Przeczytałam może 1/4 tej książki, ale nie pamiętam z niej kompletnie nic. Czytałam, ale nie wiedziałam, o czym właściwie czytam, dlatego postanowiłam skrócić swe męki nieco wcześniej :)

AMisz | 2011-05-21
Przeczytana: 2000 rok

Absolutny fenomen!

Lenkaite | 2013-01-30
Przeczytana: lipiec 2005

Epos rycerski, zdobywanie Jerozolimy, rycerze i ich wyprawy krzyżowe... niestety nic więcej, poza faktem, że przełożył to bratanek Jana Kochanowskiego;] nie utkwiło mi w pamięci z tej książki...

Konrad | 2016-10-01
Łukasz Kuć | 2016-05-21
Przeczytana: 01 czerwca 2016
emendator | 2016-05-12
Przeczytana: 08 maja 2016
Marcin Mazur | 2016-04-23
Przeczytana: 30 kwietnia 2016
Lektura w królewskim ogrodzie

We współpracy z wydawcami, księgarniami i instytucjami kultury Muzeum Pałacu w Wilanowie organizuje czytelniczą akcję „Parkowanie z książką”. W królewskich ogrodach można pogrążyć się w swobodnej lekturze, korzystając przy tym ze specjalnego, książkowego regału.