Filozofia głupoty

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-15198-0
filozofia i etyka

A jeśli to głupota jest tym, co najbardziej ludzkie? "Filozofia głupoty" wchodzi w spór z wiekową tradycją humanistyczną, która irracjonalność chciała rozumieć jako to, co w człowieku nieludzkie - przyjmując zarazem, że inteligencja to właściwa cecha i norma człowieczeństwa. Odwrócenie tradycyjnej wizji wiedzie do koncepcji człowieka, w którego naturze leży trwała dyspozycja do nietrafnego...

A jeśli to głupota jest tym, co najbardziej ludzkie?

Odwrócenie tradycyjnej wizji wiedzie do koncepcji człowieka, w którego naturze leży trwała dyspozycja do nietrafnego rozumienia spraw, błędnego rozumowania i bezsensownego zachowania. Tendencje te autor analizuje na podstawie obszernego i fascynującego materiału faktograficznego, zaczerpniętego przeważnie ze współczesności, polskiej i ogólnoświatowej. W ten sposób "Filozofia głupoty" okazuje się książką zarówno ponadczasową, jak i bardzo aktualną: pytając o irracjonalność bieżącej polityki międzynarodowej, sztuki masowej, instytucji, grup, płci i jednostek - autor stawia ogólne pytanie o wpływ głupoty na los ludzkości.

Jacek Dobrowolski jest doktorem filozofii i pisarzem, absolwentem MISH UW. Powołanie filozofa i pasję pisarza łączy z zamiłowaniem do zwiedzania świata. Opublikował powieść (120 godzin - nagroda Fundacji Kultury) oraz liczne eseje filozoficzne i opowiadania. Jest jednym z inicjatorów i aktywistów internetowego projektu kulturotwórczego "Orgia Myśli", w jego ramach współtworząc m.in. "Słownik Komunałów". Jego myśl wyrasta z inspiracji post-nietzscheańskiej filozofii współczesnej.

mortlu | 2014-09-04
Krzysztof Baliński | 2011-08-25