Wszechświat w chusteczce. Rozrywki matematyczne, a także zabawy, łamigłówki i gry słowne Lewisa Carrolla

Tłumaczenie: Wiktor Bartol
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wszechświat dla Poetów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Universe in a Hankerchief
rozrywka
czupirek

Charles Ludwige Dogson wrażliwość na piękno matematyki łączył z przyjemnością czerpaną z najróżniejszych gier i zabaw, a połączenie to znalazło wyraz w szczególnym zamiłowaniu do gier matematycznych, łamigłówek, paradoksów, sztuczek magicznych, zagadek oraz wszelkiego rodzaju gier słownych, zwłaszcza kalamburów, anagramów i akrostychów poetyckich, które publikował pod nazwiskiem Lewis Carroll. Tym samym, którym podpisał swą słynną „Alicję w krainie czarów”. Tomik niniejszy, stanowiący najbardziej reprezentatywny wybór zabaw, łamigłówek i gier słownych Lewisa Carrolla, zestawił, a teksty skomentował, Martin Gardner - jeden z najwybitniejszych „matematyków rekreacyjnych” naszych czasów, wieloletni autor rubryki poświęconej grom matematycznym w „Scientific American”.

Trudno orzec, czym jest ta książka. Zawiera elementy biografii Lewisa Carrolla, przedruki jego publikacji oraz analizę rzeczy, które wymyślał w celach naukowych i rozrywkowych. Gry słowne, liczbowe, logiczne i towarzyskie są ze sobą nierozłącznie związane, ponieważ autor "Alicji" był jedynym w swoim rodzaju geekiem epoki wiktoriańskiej. Człowiekiem, który w wolnych chwilach wymyślał szyfry na owe czasy jeszcze nie do złamania, albo zagadki i bajki dla dzieci swoich przyjaciół, chociaż po pewnym czasie niektórzy stwierdzili, że pisanie listów do ich nieletnich córeczek jest trochę dziwne i coraz rzadziej go zapraszali. A wiecie, co w tych listach było? Śmieszne wierszyki i zadania matematyczne.

Martin Gardner, który wybrał materiały do przedruku sam jest matematykiem, więc nie do końca wyczuł, które opracowania Carrolla będą bardziej przydatne czy bardziej zrozumiałe dla przeciętnego czytelnika. Na pewno nie jest to lektura dla osób z podejściem "nie rozumiem matmy, bo jestem...

kmasz | 2016-10-26
Meowth | 2015-12-26