O duszy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
De anima
83-01-07984-3
filozofia i etyka

Mamy tutaj przedstawioną koncepcje duszy Arystotelesa.

Piktor | 2016-08-06

Podwaliny Arystotelesa pod psychologię i epistemologię czyta się całkiem przyjemnie, mimo że te naprawdę ciekawe i po dziś dzień inspirujące fragmenty przeplatają się z zagadnieniami fizjologicznymi, które nauka ścisła dawno już wyjaśniła, a w każdym razie domysły starożytnych obróciła w nieodwracalną bzdurę (chociaż i zapoznawanie się z tymi domysłami ma swój urok). Spotkałem się już nieraz z opiniami o Arystotelesie-nudziarzu i wodolejcy - po tym konkretnym dziele raczej nie mogę ich potwierdzić. Wcale miło podąża się za jego tokiem rozumowania, choć jego skłonność do umiarkowania i pewna przewaga rozmyślania nad stwierdzaniem mimo wszystko może dać się we znaki. Spory kontrast po lekturze Platona - jego uczeń wolny jest na szczęście od tworzenia niedorzecznej mitologii, natomiast "poważniejsze" podejście do filozofii ma oczywiście swoją cenę - brak walorów czysto literackich. Tak czy inaczej warto spędzić te parę godzin z jednym z paru najbardziej wpływowych myślicieli w...

Michał Omelaniuk | 2016-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka bardzo specyficzna. Pierwsza w historii tak stricte dotykająca sfery duszy. Można dzięki niej poznać ciekawe spojrzenie na umysł człowieka z perspektywy żyjącego w czasach antycznych. Nie umiejąc jeszcze dokładnie badać tej nauki jaką jest m.in. poruszana pierwotna psychologia, tłumacza te zjawiska naukami pomocniczymi, już poznanymi, jak na przykład matematyka czy fizyka. We wszystkim czynnikiem fundamentalnym są dla nich siły natury. Polecam szukającym początków psychologii, dla zwykłego czytelnika odradzałbym tej lektury. Szacunek dla twórcy, geniusza Arystotelesa, za śmiałość i odwagę w rozważaniach, w wielu kwestiach nie mijał się z prawdą i stanem faktycznym.

ziombel | 2015-08-14
Na półkach: Filozofia, Przeczytane
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Są to rozważania na temat duszy istot żywych(nie tylko człowieka, ale i roślin i zwierząt). Autor wyjaśnia takie kwestie jak: czym jest dusza, związek duszy, ciała i zmysłów, różnice między duszami rożnych rodzajów organizmów itp. Jak ktoś bardzo interesuje się sposobem myślenia w starożytnej Grecji to polecam, a jak nie to nie polecam. Książkę ciężko się czyta z racji na dużą liczbę przypisów zawierających dużo greckich słów. Książka została udostępniona za darmo w formie ebooka:

Tronhal | 2016-10-09
Mea-Libri | 2016-06-20