Przeżyć

Wydawnictwo: Muzeum Gross-Rosen
literatura faktu
davinczi

Książka opisuje losy i przeżycia Norberta Widoka związane z okresem II wojny światowej. Między innymi opowiada o pobycie w KL Gross-Rosen, Papenburgu, Bassenheim oraz Flossenburgu hitlerowskich obozach koncentracyjnych.

davinczi | 2010-10-21
Na półkach: Przeczytane, Z wojną w tle
Przeczytana: 20 października 2010

Bardzo dobra książka. Miałem przeczucie, że się nie zawiodę. Jedyne za co odjąłem jej jeden punkcik to za to, że jest taka krótka i po przeczytaniu jej czułem niedosyt. Książka przedstawia wspomnienia Norberta Widoka z przeżyć związanych z pobytami w więzieniach i obozach koncentracyjnych w czasach II wojny światowej. Chwilami trudno było mi uwierzyć, że autor wytrzymał w tak wielu miejscach zagłady i eksterminacji ludności. Miał ogromną wolę walki o własne życie i często sporo szczęścia. Dwukrotnie uciekł z obozu wiedząc jakie grożą, za to konsekwencje a w samych obozach występował pod fałszywym nazwiskiem jako Kostrzewski Józef. Wciągająca opowieść o tułaczce przez życie, pełnej przykrości i niebezpieczeństw. Bardzo się cieszę , że Pan Norbert Widok zechciał podzielić się z młodymi czytelnikami (i nie tylko) takimi jak ja historią swojego życia, swojej burzliwej z przyczyn wojennych młodości. Dzięki takim ludziom historia wciąż jest żywa a naszym obowiązkiem jest poznanie jej i...

Meehoow | 2011-10-26
Przeczytana: 25 października 2011

Wojenne wspomnienia p. Widoka mogłyby posłużyć za kanwę całkiem interesującego filmu sensacyjnego. Aresztowania, uniewinnienie wcale nie idące w parze z uwolnieniem, kilka obozów koncentracyjnych (m.in. z eksperymentami pseudomedycznymi i pracą w mocno szkodliwych warunkach), dwie ucieczki i wreszcie skazanie na łaskę i niełaskę grupy partyzanckiej osoby bez jakichkolwiek dokumentów - to z pewnością sporo jak na jeden życiorys. Co wyróżnia tę książkę od innej literatury obozowej, to podejście do śmierci. Choć ciągle jest ona blisko, to nie można nie odnieść wrażenia, że tu schodzi na dalszy plan. Zagłuszają ją spryt i niewyobrażalne momentami szczęście Autora. Całość napisana zwięźle, spójnie i wciągająco. Polecam.

KarolinaK | 2016-04-04

Wybitna książka oparta na przeżyciach osoby prywatnie mi znanej. Czyta się z wielkim przejęciem, a treść urzeczywistnia tamten okres czasu.

Kluska_Ludożerka | 2014-03-20
Na półkach: Przeczytane, Wojna