The whore's child and other stories
837337714X
Russo, powieść
Karolina

W "Córce ladacznicy" Russo w zadziwiająco świeży i fascynujący sposób pokazuje losy i dusze prawdziwych ludzi, uwikłanych czasem w dramatyczne, a zawsze prawdopodobne perypetie. Autor z wnikliwością badacza pochyla się nad każdym ze swych bohaterów, szukając motywacji, które legły u podstaw jego działań i decyzji życiowych.

książek: 2075
Wojciech Gołębiewski | 2014-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2014

Jest to zbiór siedmiu opowiadań napisanych przez Richarda RUSSO /ur.1949/, nagrodzonego w 2001 roku „Pulitzerem” za „Empire Falls”. Na „lubimy czytac” ta książka ma 38 ocen/2 opinie /średnią 4,9, a „Koniec Empire Falls” /polski tytuł/ : 133/7/6,98. Niestety, ta omawiana, jest pierwszą moją lekturą tego autora, nie mam więc skali porównawczej.
Kto nie lubi streszczeń niech dalej nie czyta. Nie wiem o co chodziło autorowi, więc podzielę się swoimi odczuciami po lekturze każdej z siedmiu opowieści:
Stara zakonnica, która jako dziecko prostytutki znalazła schronienie u sióstr zakonnych, opisuje i przedstawia na „warsztatach pisarskich”, swoje życie pełne udręk ze względu na biedę i pochodzenie. Analiza jej opisu doprowadza do wniosku, że ojcem jej był matki alfons. A ona wyczekiwała przez długie lata jego pojawienia się i żyła nadzieją, że ją od sióstr ...

Katherina87 | 2012-11-20

W "Córce ladacznicy i innych opowiadaniach" Russo opisuje swoich bohaterów ciepło i z poczuciem humoru, ukazując ich losy i dusze poprzez nieraz dramatyczne, a zawsze wzruszająco prawdziwe perypetie życiowe.

Zmęczony życiem filmowiec z Hollywood odkrywa w sobie wygasłą namiętność, z której nie zdawał sobie sprawy, dopóki nie było za późno. Nad wiek rozwinięty piątoklasista, miłośnik baseballu, obserwuje uważnie, i jak na jego wiek, niezwykle wnikliwie i dojrzale, świat ludzi dorosłych przez pryzmat kryzysu małżeńskiego swoich rodziców. Inny chłopiec, zmuszony do podjęcia długiej podróży przez cały kontynent ze zbuntowaną i nieodpowiedzialną matką, po latach odkrywa, jaki wpływ doświadczenie to wywarło na całe jego życie. Starsze małżeństwo wykorzystuje dawno odkładany urlop na wyspie, by zweryfikować siłę - i słabości - swojego związku. W opowiadaniu tytułowym wreszcie, stara zakonnica stawia profesora literatury i pisarza przed faktem dokonanym, pojawiając się na jego warsztatach...

Patrycja Jabłońska | 2014-02-18

Nie mogłam się wciągnąć,może opowiadania zawarte w tej ksiązce nie sa złe być może ja jestem typem który woli raczej powieści w które można się zaszyć na dłużej. Córki Ladacznicy może i bym nie odradzała ale nie jest to książka,która polecała bym jako coś co trzeba przeczytać.

kasiarzyna | 2018-03-24
Magda | 2017-11-01