Gra możliwości. Esej o różnorodności życia

Tłumaczenie: Marek Kunicki-Goldfinger
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Le jeu des possibles. Essai sur la diversité du vivant
Reminiscencja

Esej o różnorodności życia, ewolucja, nauka, dna, dziedziczność, geny, rozmnażanie, teoria ewolucji.

źródło opisu: Opis autorski

żabot | 2016-09-27
Przeczytana: 27 września 2016

Ponownie, po blisko 30 latach od wydania na rynku polskim, sięgnąłem po esej Jacoba. Ta cienka książeczka to zdecydowanie nie pozycja popularnonaukowa a raczej filozoficzna na tematy biologiczne. Czas odcisnął swoje piętno, przez te lata odkryto wiele, również w specjalności samego autora. Dzisiaj, gdyby żył, Jacob zapewne napisałby trochę inaczej ten esej. W końcu odkrycia mechanizmów epigenetycznych przeorały głęboko poglądy na mechanizmy dziedziczenia i regulację genów (choć nie tak głęboko, jak uważają apologeci neolamarckizmu) a postępy w neuronaukach i psychologii ewolucyjnej pokazały, że jednak nie do końca jest prawdą, że etyki nie można wywieść z biologii. O zachowaniach etycznych zwierząt dość pisze de Waal. Ale mimo tych nielicznych fragmentów zweryfikowanych przez czas, esej jest wciąż aktualny i dający do myślenia. Warto po niego sięgnąć choćby poznawczo. Wszak nie jest to opasłe tomisko ;-) No i jeszcze ten język! Niebagatelna w tym zasługa nie tylko autora, ale...

arkwyl1 | 2016-09-05
Przeczytana: 21 sierpnia 2016