Autobus do San Juan

Tłumaczenie: Aleksandra Lenobel
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Proza XX wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W.A.B.
The Wayward Bus
Róża_Bzowa

Przypadkowi pasażerowie podróżują autobusem po bocznych drogach Kalifornii. Są wśród nich ludzie zagubieni i samotni, dobroduszni i chciwi, piękni i rozpustni, głupcy i intryganci. Poznajemy ich marzenia, namiętności, prawdziwe oblicza. "Autobus do San Juan" to, jak zwykle u Steinbecka, śmiały, pełen fantazji i pozbawiony sentymentalizmu portret natury ludzkiej. .

_fantasquemagorie_ | 2016-05-10
Przeczytana: 09 maja 2016

Wyborna lektura. Doskonałe studium ludzkich charakterów.

Prężny pochód bohaterów z krwi i kości. Wraz z nim cała tęcza ludzkich ułomności, grzeszków, wad, nadziei, lęków, egoizmów, kompleksów, marzeń.

Komiwojażer naciągacz. Kierowca, który wybiera zniewolenie by być "cały i zupełny". Kelnerka kreśląca namiętne listy do gwiazdy ekranu. Przedsiębiorca unikający jak ognia skażenia mikrobem obcych poglądów, uporczywie traktujący swoją żonę jak malutką dziewczynkę. Żona terroryzująca rodzinę atakami migreny; wprawna manipulantka, której pozycję w społeczeństwie definiuje płaszcz z czarnych lisów. Wyzwolona, notorycznie spragniona seksu dwudziestolatka. Pryszczaty mechanik zajadający swój wstyd ciastkami. Enigmatyczna asystentka stomatologa zaskakująco biegła w kontaktach z mężczyznami. Zgorzkniały, stary dżentelmen pełen nienawiści do tych, których "nie czekała rychła śmierć".

Zagubiony autobus a w nim katalog pokus, gierek, iluzji, sekretów, marzeń, żółci, obłudy, frustracji,...

deana | 2016-08-15
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

W autobusie zmierzającym do San Juan zbiera się grupa przypadkowych pasażerów. Każda z tych postaci jest inna i w odmienny sposób patrzy na świat. Wyruszają w drogę w odmiennych celach nie spodziewając się, że prosta droga ich zdemaskuje, odkrywając to co skrywają w duszach i do czego nigdy się nie przyznają.

John Steibeck to nie tylko autor wielkich amerykańskich powieści jak ,,Grona gniewu" czy ,,Na wschód od Edenu" ale także twórca mniejszych utworów. Ale nie ważne w jakim gatunku się obraca zawsze widoczne jest u niego wybitne znawstwo ludzi i ich charakterów. Nikt, tak jak on, nie potrafi z pozornie błachej sytuacji wyciągnąć kwintesencję człowieczeństwa, obnażyć hipokryzję, obłudę, odmalować całą gamę skrywanych pragnień i wypartego pożądania. Konstruuje surowy, prosty świat, na którego tle wyraźnie widać prawdziwe stosunki międzyludzkie: jaskrawo świeci małostkowość, głupota, chciwość. Nieśmiało błyskają dziewczęce marzenia i naiwne spojrzenie na świat, po to jednak tylko...

Izabela Pycio | 2016-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Norma przez chwilę milczała. Potem zapytała cichutko:
- Zobaczymy jak nam pójdzie, prawda?
- Taa, zobaczymy, jak nam pójdzie - rzekła Camille."

Do powieści wróciłam po wielu latach i natychmiast wychwyciłam w niej to, czego wcześniej nie potrafiłam lub mi umknęło, to takie przyjemne uczucie odkrywać nowe aspekty w dobrze znanej już rzeczywistości. Dostrzegam interesujące przesłania, wyjątkową wnikliwość, trafność spostrzeżeń, podoba mi się wielość perspektyw spojrzenia na ludzką naturę, usposobienie, charakter, zdolności i ograniczenia. Bardzo ciekawie zgłębia się motywy i zachowania bohaterów, ich różnorodne spojrzenie na świat. Ogromne wrażenie robi dbałość o najdrobniejszy detal w plastycznych opisach, dialogi w wyśmienity sposób oddające istotę kontekstu, współtworzące intrygującą atmosferę przypadkowych zdarzeń i spotkań. Książkę czyta się z dużą przyjemnością, fascynująco, niezmiernie łatwo dajemy się zaangażować w zawarte w niej opowieści. Zapewniła mi popołudnie pełne...

ChristinaL | 2017-03-08

W latach 20-tych ubieglego wieku w Kalifornii polozono setki mil betonowych drog. Wzdluz nich ciagnely sie pola i rowy porosniete dzika gorczyca, paprociami i niebieskim lubinem. Lata pozniej po tych drogach poruszal sie stary grat, autobus 'Sweetheart'. Jego kierowca wozil pasazerow z wlasnej stacji autobusowej Rebel Corners do San Juan de la Cruz. Ktoregos dnia zepsul sie wal napedowy i pasazerowie nocowali w Rebel. Tak spotkala sie grupa przypadkowych ludzi, najrozniejszych charakterow i profesji. Sytuacja zmusila ich do wspolnego radzenia sobie w wyjatkowo trudnej podrozy. Zmeczenie i kres wytrzymalosci ujawnily skrywane emocje i skrajne zachowania.
To znakomita krytyka powojennego morale Ameryki z fascynujacymi, detalicznymi opisami wszystkich i wszystkiego.
Akcji nie ma, trzesienia ziemi nie ma, a oderwac sie od ksiazki nie mozna i zapomniec sie nie da.

Wkp | 2016-01-25
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

ZAGUBIENI W AUTOBUSIE

Kolejne wielkie dzieło Steinbecka wraca na nasz rynek w pięknym wydaniu. Co jednak w nim najpiękniejsze to głęboka, mocna treść, której siła nie zmalała przez lata, jakie dzielą nas od jej pierwszego wydania.

Witajcie w Rebel Corners, w niewielki, wyspiarskim miasteczku, w którym pozornie nie dzieje się nic. Założone przez rodzinę Blankenów niszczało już, kiedy wszystko odmieniło przybycie wiele dziesięcioleci później rodziny Chickoyów. Dzięki nim Rebel Corners wreszcie nabrało barw, a życie towarzyskie zaczęło się toczyć. Choć właściwie toczy się przede wszystkim w starym, nie zawsze sprawnym autobusie, który prowadzi Juan Chickoy. To w nim, przemierzając kalifornijskie drogi spotykają się pasażerowie wszelkiej maści. Ludzie najróżniejszych profesji, przekonań czy poziomu inteligencji. Odmiennego wyglądu, odmiennych charakterów i moralności. Jedni jeżdżą dla przyjemności podróży, inni z konieczności, jeszcze inni z przyczyn stricte towarzyskich, ale...

Wioletta | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Po MISTRZOWSKU namalowany pejzaż ludzkich osobowości. Mała grupka różnorodnych postaci, kobiet i mężczyzn, biednych i tych bardziej zamożnych, których łączy ten "Zagubiony autobus", różnych, a jednak podobnych, samotnych, skrywających potrzeby. Każdy ma swoje tajemnice, ułomności i marzenia.

"Tak wygląda to, co Elliot nazywa "zetknięciem się z ludźmi"."

Zapraszam do fascynującej podróży.
Moja ocena 7,5

Bardzo lubię gawędziarski styl pisania Johna Steinbecka . Jego delikatne , miejscami ironiczne poczucie humoru . Podziwiam też doskonały zmysł obserwacyjny . W tej książce '' bohaterem zbiorowym '' jest przypadkowa grupa ludzi która znalazła się w sytuacji dość ekstremalnej . Nikt normalnie wsiadając do autobusu nie zastanawia się i nie rozmyśla o tym że może w tym pojeździe utknąć gdzieś po drodze i spędzić z współpasażerami więcej czasu niż planował , zgodnie z rozkładem jazdy . Ale czasami zdarza się coś czego człowiek nie planuje i nagle zostaje postawiony przed faktem dokonanym . Takie niespodziewane '' coś '' spotyka właśnie pasażerów autobusu jadącego z Rebel Corners do San Juan de la Cruz . Autor w sposób niezmiernie ciekawy pokazuje nam czytelnikom , co może wyleźć z człowieka w takim autobusie który się ''zagubił ''. A wyłażą skrywane bardzo głęboko w każdym z tych pasażerów : tajemnice , marzenia , obawy , żądze , kłamstwa . Całe spektrum interakcji między ludźmi ,...

DomowaKsięgarnia | 2016-01-21

Zagubiony autobus autorstwa Johna Steinbecka to powieść, która powstała w Stanach Zjednoczonych, w latach czterdziestych dwudziestego wieku.

John Steinbeck to uznany pisarz amerykański, który w swojej twórczości ukazuje w doskonały sposób wielowymiarowość ludzkiego charakteru. Ten amerykański Laureat Literackiej Nagrody Nobla napisał książkę, która po tylu latach nie traci na wartości.

Zagubiony autobus to historia ludzi, którzy znaleźli się w pojeździe jadącym z Rebel Corners do San Juan de la Cruz. Każdy z bohaterów pochodzi z innej warstwy społecznej, ma inne usposobienie, pragnienia i marzenia.

Steinbeck stworzył ze swoich bohaterów wielobarwną ludzką mozaikę, która jest doskonałym przykładem różnorodności i przeciwieństw, które wzajemnie ze sobą koegzystują.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

Dominika Rygiel | 2016-03-28
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2016
Przeczytana: 28 marca 2016

John Steinbeck - przyznaję to otwarcie - to jeden z moich ulubionych pisarzy. Przeczytałam do tej pory aż (lub w zależności jak popatrzeć - zaledwie) sześć z jego książek. Ani jedna z nich mnie nie zawiodła. Cztery z nich (między innymi "Grona gniewu", "Na wschód od Edenu" czy "Myszy i ludzie") szczególnie zapadły mi w pamięć i serce. Nawet po wielu miesiącach od ich lektury jestem w stanie odtworzyć fabułę i żywo, niemal z wypiekami na twarzy, o niej dyskutować. Lepszej rekomendacji dla książek i ich autora być więc chyba nie może. Z "Zagubionym autobusem" nie jest inaczej. Przyznam szczerze, że ten tytuł wpisuję właśnie w poczet moich ulubionych, tych najlepszych z najlepszych książek Amerykanina. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że być może, z upływem czasu, ten tytuł uplasuje się na miejscu drugim, tuż za moimi ukochanym "Gronami gniewu".

Tym razem noblista zaprasza swojego czytelnika w skromne progi dosyć zdezelowanego autobusu. Jego pasażerowie są po części tacy, jak ich...

Ciacho | 2016-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2016

"Różnorodność osobowościowa"

Kalifornia, tutaj znajduje się przykryta wielkimi drzewami wysepka, na której istnieje Rebel Corners (Rozdroże Buntowników), miasteczko założone przez rodzinę Blankenów, przybyszy z Kentucky. Początkowo wyglądało jako nędzne, brudne i niepewne miejsce, które nabrało blasku dopiero 80 lat później, kiedy pojawiła się tutaj rodzinka Chicoyów. Juan Chicoy, całkiem przystojny pięćdziesięcioletni pół krwi Irlandczyk i Meksykanin, i jego tęgawa, niezbyt urodziwa, ale żwawa żona - Alice Chicoy. Ona prowadzi mały przydroży bar, który odwiedzają stali klienci i turyści podróżujący z północy i południa. On prowadzi wieczorami garaż, gdzie wulkanizuje dętki, opony i zajmuje się mechaniką samochodową, a za dnia jest kierowcą autobusu, na linii między Rebel Corners a San Juan de la Cruz.

Sweetheart to natomiast stary, zasłużony, czterocylindrowy autobus, z silnikiem benzynowym i specjalną skrzynią biegów, który odbył mnóstwo podróży, dzięki czemu mógłby sobie już...