Odrzucenie

Tłumaczenie: Milena Skoczko
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Saga Cienie z Przeszłości". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Elipsa
Forsmådd
978-83-60446-92-8
dzosefinn

Inga z przerażeniem przycisnęła dłoń do piersi. Co lensman usiłował przez to powiedzieć? Przez większość wieczoru Martin był zajęty tańcem z Ingebjorg. Gdy potem Inga z nim rozmawiała, z jego głosu sączył się jad, ale czy to możliwe, żeby to Martin, właśnie on, zaatakował ją w napadzie szału... Inga nie mogła w to uwierzyć, chociaż wiedziała, że ślepa zazdrość może pchnąć ludzi nawet do zbrodni. A poza tym on wtedy pił?
- I co pani o tym sądzi, pani Gaupas? - ponaglił ją zniecierpliwiony lensman.
- W tej sprawie zależy mi na tym, żeby mieć pewność - odpowiedziała ostro Inga - a nie opierać się na przypuszczeniach. Moim zdaniem o północy Martin Storedal przebywał z resztą gości.
Nie miała pewności, czy mówi prawdę, ale nie chciała rzucać podejrzeń na Martina. Na jej Martina...

Świeżo po lekturze "Odrzucenia", czyli jedenastej części sagi pt. "Cienie z przeszłości" zabieram się do jej oceny.
Pierwszy raz, kiedy odkładam książkę na półkę jestem tak potwornie zmęczona psychicznie i tak przesiąknięta fabułą - to niesamowite uczucie, jakie pojawiało się u mnie podczas czytania w okresie dzieciństwa, z czasem przygasło: emocje przestały wytryskać jak wulkan, bohaterowie z biegiem lat nie byli najlepszymi przyjaciółmi, nauczycielami życia tudzież kimś, kto wywołuje uśmiech na mojej twarzy - te spotkania były co prawda przyjemnością, ale nie żyły już w moim sercu tak, jak dawniej. Torill Thorup przywróciła w mej duszy dawny ogień. Cóż można więcej napisać? Czytać dalej i pielęgnować w swoim sercu to czyste piękno, oraz nie pozwolić, by znów się zagubiło w odmętach szarej rzeczywistości. Książki nie są martwym, zapisanym tekstem, w nich tak wyraźnie drzemie życie, a lektura omawianej sagi wreszcie mi o tym przypomniała.
Mogę z całą stanowczością ruszyć na...

TeRenia | 2016-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2016