Plaża nad Styksem

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-01435-2
Katarzyna

"Plaża nad Styksem" jest próbą skrótowego pokazania dzisiejszego świata pełnego niepokoju. Nowy ton w prozie Żukrowskiego: ironia, drwina, przewrotne zderzenie postaw politycznych i ocen moralnych, a także przejmujący smutek przemijania. I jak zwykle: żarliwa miłość, jaką bohaterka powieści chciałaby ocalić przez twórczość. Akcja rozgrywa się w Rzymie w czasie Kongresu Pisarzy. Zostajemy...

Akcja rozgrywa się w Rzymie w czasie Kongresu Pisarzy. Zostajemy wprowadzeni w zawiłą grę, walkę o wpływy w Zarządzie Klubu, poznajemy tajone, bardzo osobiste przeżycia delegatów, uczestniczymy w zajadłych dyskusjach i spotykamy zbuntowanych młodych, którzy próbują demonstrować przeciw ideałom ojców.
Powieść niepokoi sumienia, zmusza do przemyśleń nad sensem czynnego życia, budzi poczucie odpowiedzialności za nadchodzące przemiany.

hanterkaa | 2016-10-22
Przeczytana: 22 października 2016

Młoda Polka zostaje wydelegowana na kongres pisarzy w Rzymie.Jest tu mnóstwo literatów z różnych państw,każda postać to pewien wątek wpleciony w główną opowieść.Poznajemy dokładnie nie tylko daną osobę,ale i sytuację kraju,z którego pochodzi."Plaża nad Styksem"to jedna z tych książek,która w ogóle nie trafiła w mój gust.Bardzo przeszkadzała mi tu wszędobylska polityka.

reptar | 2017-05-25

Są takie książki, które jak się je poleci i ktoś podchwyci, to później się człowiek musi tłumaczyć, dlaczego coś takiego polecał. Więc nie polecam. Ale i nie odradzam. Sam miałem taką jedną chwilę, kiedy zabawiłem się zgadywaniem, czy doczytam to do końca. To książka dla tych, którzy lubią, jak się sala wypełnia delegatami, trochę imprezowania i bajtlowania, można się przysiąść do jednego bohatera na chwilę, potem do innego, jak to na zjazdach i konferencjach. I przeżytkowa, właśnie tak. Jej anachroniczność daje się odczuć bardziej niż w dziełach o sto lat starszych. Może właśnie to jest jej atutem? W tle Rzym. I jest też o samotności...

ziggas666 | 2017-09-11
magdzinska | 2017-05-14