Podcięte skrzydła

Tłumaczenie: Magdalena Stankiewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Saga Cienie z Przeszłości". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Elipsa
Vingeklippet
978-83-60446-84-3
saga, tajemnice, nieszczęście
dzosefinn

Inga nie słyszała, kiedy Gudrun przyszła. Ta postawna kobieta stała pochylona nad nią i blisko przysunęła twarz do jej twarzy. Jedyne, co Inga widziała, to szare, złe oczy, które się w nią wpatrywały. Kłębiła się w nich uwięziona nienawiść i wściekłość. - Czego chcesz? - Inga sama słyszała, że jej głos brzmi niepewnie, ale musiała coś powiedzieć, żeby przerwać przerażające milczenie. Gudrun...

Gudrun nie odpowiedziała, tylko odchyliła się do tyłu i obserwowała macochę pogardliwie.
Ingę drażniła i niepokoiła ta cisza. Co Gudrun chciała osiągnąć, strasząc ją w ten sposób? Dlaczego nic nie mówi, zwykle przecież nie jest oszczędna w słowach?
Wreszcie Gudrun drgnęła. W jednej ręce trzymała pęk kluczy.
- Ze względu na ciebie mam nadzieję, Ingo? - zaczęła powoli, lecz zamilkła. Podniosła klucze do góry, żeby Inga mogła je zobaczyć, a także usłyszeć ich złowieszczy brzęk. Klucze dyndały przed jej oczami. Gudrun uczyniła szybki ruch ręką i zamknęła je w garści. - Mam wielką nadzieję - powtórzyła z nienawiścią - że to dziecko ojca nosisz w brzuchu!

"Podcięte skrzydła" to trzeci tom sagi zatytułowanej "Cienie z przeszłości".
Karty tej części aż iskrzą od intryg, kłamstw, żądzy zemsty i zwykłego, ludzkiego bólu (tak silnego, że aż odbierającego oddech).
Zezwierzęcenie niektórych bohaterów sięga najwyższego stopnia (choć zdawać by się mogło, że to niemożliwe), temperatura gniewu rośnie z każdą przeczytaną sylabą, która opisuje cierpienie tych najbardziej niewinnych, a kolejno odkrywane tajemnice, kuszą i zachęcają do dalszego czytania.
Lektura coraz bardziej pochłania czas i emocje: nie można oderwać wzroku od losów wszystkich postaci. Napięcie sięga zenitu, po czym pojawia się dobre wydarzenie kojące wszystkie zmysły, następnie atmosfera podkręca się od nowa.
Aczkolwiek nie podobało mi się, że wiele jest opisów brutalnych (jak dla mnie zbyt wiele, choć być może jest to świadomy zabieg autora), niektóre fragmenty czytałam z niekłamaną odrazą.
Gorąco polecam, wszystkim o mocnych nerwach. Jedno wiem, że muszę doczytać do końca to...

Asia | 2018-06-03
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

„Podcięte skrzydła” to trzeci tom sagi „Cienie Przeszłości”. W tej części okazuje się, że Inga jest w ciąży, lecz sama nie wie czyje to jest dziecko… Dalej potajemnie spotyka się z Martinem do momentu, gdy okazuje się, że jego rodzice postanawiają ożenić go z Gudrun. Ani Martinowi ani Gudrun nie podoba się to. Inga cierpi na myśl, że oni będą razem mieszkać i będą sobie bliscy. Emma wyjawia Indze, że ojciec Martina, Laurens jest jej wujkiem. Indze udaje się w końcu odebrać Gudrun klucze do gospodarstwa. Sigrid z kolei zaczyna coraz częściej myśleć o pewnym mężczyźnie, którego zna od dzieciństwa, ale do tej pory nie zwracała na niego większej uwagi. Dzięki Indze i Nielsowi służąca Eugenie i Tore otrzymali materiały na zbudowanie własnego domu w zamian za lojalną służbę w gospodarstwie. Dzięki temu dwóch młodszych braci Eugenie, którzy trafili pod jej opiekę po śmierci matki, będą mieli spokojne warunki do rozwoju.

Morgana | 2014-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Naprawdę jestem zdumiona, że ta historia nabrała już takich rumieńców. Momentami czytam z wypiekami na twarzy czekając na ciąg dalszy.

Beatrycza | 2018-02-20
Przeczytana: 05 marca 2018