Podcięte skrzydła

Tłumaczenie: Magdalena Stankiewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Saga Cienie z Przeszłości". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Elipsa
Vingeklippet
978-83-60446-84-3
saga, tajemnice, nieszczęście
dzosefinn

Inga nie słyszała, kiedy Gudrun przyszła. Ta postawna kobieta stała pochylona nad nią i blisko przysunęła twarz do jej twarzy. Jedyne, co Inga widziała, to szare, złe oczy, które się w nią wpatrywały. Kłębiła się w nich uwięziona nienawiść i wściekłość. - Czego chcesz? - Inga sama słyszała, że jej głos brzmi niepewnie, ale musiała coś powiedzieć, żeby przerwać przerażające milczenie. Gudrun...

Gudrun nie odpowiedziała, tylko odchyliła się do tyłu i obserwowała macochę pogardliwie.
Ingę drażniła i niepokoiła ta cisza. Co Gudrun chciała osiągnąć, strasząc ją w ten sposób? Dlaczego nic nie mówi, zwykle przecież nie jest oszczędna w słowach?
Wreszcie Gudrun drgnęła. W jednej ręce trzymała pęk kluczy.
- Ze względu na ciebie mam nadzieję, Ingo? - zaczęła powoli, lecz zamilkła. Podniosła klucze do góry, żeby Inga mogła je zobaczyć, a także usłyszeć ich złowieszczy brzęk. Klucze dyndały przed jej oczami. Gudrun uczyniła szybki ruch ręką i zamknęła je w garści. - Mam wielką nadzieję - powtórzyła z nienawiścią - że to dziecko ojca nosisz w brzuchu!

"Podcięte skrzydła" to trzeci tom sagi zatytułowanej "Cienie z przeszłości".
Karty tej części aż iskrzą od intryg, kłamstw, żądzy zemsty i zwykłego, ludzkiego bólu (tak silnego, że aż odbierającego oddech).
Zezwierzęcenie niektórych bohaterów sięga najwyższego stopnia (choć zdawać by się mogło, że to niemożliwe), temperatura gniewu rośnie z każdą przeczytaną sylabą, która opisuje cierpienie tych najbardziej niewinnych, a kolejno odkrywane tajemnice, kuszą i zachęcają do dalszego czytania.
Lektura coraz bardziej pochłania czas i emocje: nie można oderwać wzroku od losów wszystkich postaci. Napięcie sięga zenitu, po czym pojawia się dobre wydarzenie kojące wszystkie zmysły, następnie atmosfera podkręca się od nowa.
Aczkolwiek nie podobało mi się, że wiele jest opisów brutalnych (jak dla mnie zbyt wiele, choć być może jest to świadomy zabieg autora), niektóre fragmenty czytałam z niekłamaną odrazą.
Gorąco polecam, wszystkim o mocnych nerwach. Jedno wiem, że muszę doczytać do końca to...

Morgana | 2014-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Naprawdę jestem zdumiona, że ta historia nabrała już takich rumieńców. Momentami czytam z wypiekami na twarzy czekając na ciąg dalszy.

Regalia | 2015-12-02
Przeczytana: 06 grudnia 2015