Nic nie mogło być inaczej. Listy Oskara Wilde'a

Wydawnictwo: Twój Styl
The Complete Letters of Oscar Wilde
83-7163-552-4
mantra

Podstawą niniejszego wyboru jest jednotomowe wydanie listów zebranych Oskara Wilde'a, 'The Complete Letters of Oscar Wilde', pod redakcją wnuka pisarza, Merlina Hollanda, i Ruperta Hart-Davisa, jakie ukazało się w setną rocznicę śmierci pisarza. Listy te to nieocenione źródło do poznania Wilde'a niejako od wewnątrz i usłyszenia tej prawdy, którą jest prawda Oskara Wilde'a i o Oskarze Wildzie.

Ciekawie było czytać cudzą korespondencję, tym bardziej, że nie znałam dokładnie biografii Wilde'a. Można było się tylko domyślać, co zaszło, czasem nawet w krótkich odstępach czasu, w życiu pisarza, że zmieniał zdanie, że odpowiadał z takimi, a nie innymi, emocjami. Sam Wilde wydał mi się urzekający, nonszalancki, narcystyczny, wyniosły - kwintesencja artysty. Zastanawiam się, ile jeszcze pięknych dzieł mógłby napisać, gdyby społeczeństwo nie potraktowało go tak niesprawiedliwie (pod koniec wielokrotnie przyznaje, że depresja zabija w nim chęć tworzenia).

Mój ulubiony fragment, bardzo trafny; koniec listu do Redaktora "St James's Gazette", w którym polemizował z niesłuszną według niego krytyką "Portretu Doriana Graya":
"Ponieważ zaatakował mnie Pan pierwszy, więc do mnie należy ostatnie słowo. Niech tym ostatnim słowem będzie niniejszy list, i niech Pan z łaski swojej zostawi moją książkę nieśmiertelności, na którą zasługuje.
Pozostaję uniżonym sługą
Oskar...

Zwroty ,jakich już nikt nie używa, które nijak się mają do naszych czasów ale wzbudzają dziwne wzruszenie.
Dawno zapomniane słowa ,a szkoda bo piękne.
Przemyślenia ,które chciało by się ciągle cytować, ale nie sposób spamiętać.
To czysta literatura, nawet wdzierająca się bezczelnie proza życia, nie oszczędzająca żadnego pięknoducha czyli prośby o pożyczkę- nie zmienią tego.
Zawsze ,kiedy czytam listy ludzi fascynujących staram się znaleźć jedno zdanie definiujące ich autora. Tutaj również je znalazłam:
„…….... kochałem tak, jak się powinno wszystko kochać ,nie rozsądnie, ale za bardzo.”
Taki właśnie był Oskar Wilde - za piękny duchem ,za mądry, za lekkomyślny na tę epokę w której żył, Gdyby urodził się trochę później.
Odszedł 30 listopada 1900 r. na wygnaniu ,zaszczuty przez rodaków. Wcześniej napisał proroczo :
„Nie dożyję nowego stulecia. Anglicy nigdy by mi tego nie darowali.”

To jest naprawdę niepowetowana strata, że listy do Bosiego się nie zachowały, bo jaką cudowną korespondencję prowadził Oscar!

EnfantTerrible | 2011-11-13
Przeczytana: 31 października 2011

Czy może być coś przyjemniejszego niż czytanie prywatnych zapisków, skreślonych ręką jednego z najdroższych sercu twórców? Jestem pewna, że nie, a przynajmniej bardzo trudno byłoby znaleźć równie rozkoszną czynność ostatnimi czasy. Toteż do książki siadałam z oczywistym dreszczykiem emocji, brakowało tylko zdradliwego rumieńca na policzkach, gdy uświadomiłam sobie, iż naprawdę sięgam do JEGO listów. Z każdym słowem zagłębiałam się bardziej w świat ukryty między kolejnymi literami, czerpałam z chwil uwiecznionych atramentem, krążyłam oczyma wyobraźni po tych samych uliczkach, jakimi - z wrodzonym wdziękiem dandysa - kroczył Oskar. Autor wpadł na zgrabny pomysł, uiszczając listy w takiej kolejności, że samoistnie stworzyły wyraźną, jasną historię, nawet dla tych, którzy z tytułem spotkali się jedynie przypadkiem.

| 2016-05-22
Piotr Przybylak | 2016-05-10