Zamordowana królowa

Tłumaczenie: Adriana Celińska
Cykl: Królowie przeklęci (tom 2)
Wydawnictwo: Otwarte
La Reine étranglée
historyczna, Francja
historyczna

Inne wydania

Na tron Francji wstępuje Ludwik Kłótliwy, władca chwiejny i słaby, za którym ciągnie się niechlubna sława rogacza. Upokorzony i ośmieszony przez swoją żonę Małgorzatę Burgundzką obsesyjnie szuka sposobu na szybkie unieważnienie małżeństwa. Inne sprawy odsuwa na dalszy plan. Tymczasem w królestwie źle się dzieje: klęska głodu, bunty możnych, pusty skarbiec… Drugi tom cyklu „Królowie przeklęci”...

Drugi tom cyklu „Królowie przeklęci” opisuje trudny i dramatyczny początek panowania najstarszego syna Filipa Pięknego. Maurice Druon mistrzowsko kreśli opowieść o dworskich intrygach, niecnych knowaniach i politycznych mordach.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2010

źródło okładki: http://otwarte.eu/books/krolowie-przekleci-2/

Bożena | 2013-12-20
Przeczytana: grudzień 2013

W drugim tomie cyklu „Królowie przeklęci” autor przedstawia w dramatyczny i surowy sposób, burzliwy okres panowania Ludwika Kłótliwego. W wielkiej panoramie ludzkich losów Maurice Druon po mistrzowsku odżywia nie tylko problemy królestwa, polityki, dynastii czy władzy, ale także ludzi, którzy przed sześciuset lat kochali, cierpieli i umierali. A trzeba przyznać był to czas nikczemnych knowań, dworskich intryg i walki o władzę gdzie niewygodny przeciwnik był bez skrupułów mordowany.

Bardzo polecam!!! Podobnie jak w poprzednim tomie dynamiczna akcja wciąga już od pierwszych stron.

edit3008 | 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Druga część także bardzo dobra. Najciekawsze były wątki podróży de Bouvill'a i Gucia do Neapolu oraz kulisy konklawe z intrygami de Marigny'ego.Małgorzata Burgudzka także we mnie nie wzbudziła sympatii - no ale to zasługa autora, że tak wykreował tych bohaterów. Polecam bo warto przeczytać ten cykl.

Iwona | 2014-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Druga część cyklu "Królowie przeklęci" to pierwsze miesiące po śmierci Filipa Pięknego, wstąpienie na tron Ludwika Kłótliwego, knowania, intrygi, spiski. Nieudolny król, będący całkowitym zaprzeczeniem Króla z Żelaza, nie potrafiący podjąć jednej sensownej decyzji ,budzący litość a nawet wzgardę, jest w potrzasku. Formalnie wciąż związany z Małgorzatą Burgundzką, odbywającą karę za cudzołóstwo w więzieniu na Zamku Gaillard,tkwi w pułapce. Pragnie nowej żony, pragnie potomka, potrzebne jest mu unieważnienie małżeństwa, a tu jak na złość, kardynałowie nie spieszą się z wyborem nowego papieża, który byłby w stanie dokonać tego przed Bogiem i przed ludźmi. Niezdecydowany i niecierpliwy król, już zakochany w wizerunku nowej wybranki, Klemencji Węgierskiej, miota się między jednym doradcą a drugim, ci natomiast, wzajemnie się nienawidząc, próbują przeciągnąć króla na swoją stronę i osiągnąć własne zyski, spełnić swoje ambicje, w pogardzie mając marzenia króla i potrzeby królestwa....

Kalissa | 2014-02-01
Przeczytana: luty 2014

Jestem trochę rozczarowana tą powieścią. Nie wiem, czy zadziałało tu przekleństwo drugich części - bo cześć pierwsza cyklu tj. "Król z żelaza" był rewelacyjną powieścią. Może także to moje oczekiwania były zbyt wygórowane:)?

"Zamordowana królowa" nie jest jednak złą powieścią, przeciwnie, gdyby nie porównanie do części pierwszej byłaby całkiem dobra! Po prostu, nie drżałam tak o los bohaterów, jak w części pierwszej:)!

Małgorzata Burgundzka nie zyskała sobie mojej sympatii już w pierwszej części. Co do pana de Marigny - to był mi dość obojętny, choć nie przeczę, że na koniec, jego przemyślenia w twierdzy Temple! były bardzo ciekawe. A król Ludwik to nieporozumienie na tronie. Zmieniłam także zdanie co do Roberta Artois - w pierwszej części go dość lubiłam, obecnie go nie cierpię!

Ta część cyklu kazała mi jednak zainteresować się bardziej Karolem de Valois - dotychczas miałam go bowiem za nieudacznika, obecnie uważam, że dam mu szansę, może coś z niego będzie!

Przyznaję także,...

Kofi | 2015-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2015

Zamordowana królowa to lektura wyraźnie gorsza od pierwszego tomu, w której praktycznie nic się nie dzieje, a intrygi bardziej śmieszą niż intrygują. Brakuje bohaterów na miarę Filipa Pięknego, a sama fabuła ni jak nie porywa, niczym nie zaskakuje i jest jakby wstępem do dalszej historii, czymś w rodzaju przerywnika na co wpływa jej objętość, a na tak małej ilości kart nie sposób oddać klimatu średniowiecza czy barwnie i wnikliwie przedstawić bohaterów, ich intrygi i życiowe rozterki. Fabuła skupiająca się na dwóch uwięzionych księżniczkach, które przyprawiły rogi swoim mężom i stały się świadkami kaźni swych kochanków, mogła śmiało zostać rozwiązana w jednym rozdziale,podobnie próba unieważnienia małżeństwa przez najstarszego syna Filipa, zwanego Kłótliwym, dopiero z niego jest prawdziwy błazen, a nie król. Na główną postać cyklu wybija się Guccio, siostrzeniec włoskiego bankiera, który z pewnością odegra ważną rolę. Drugi tom Królów Przeklętych zawodzi. Oczekiwałem czegoś...

Anka | 2015-12-26
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Książka powinna nosić inny tytuł, ponieważ o wspomnianej królowej jest w niej stosunkowo mało. Moim zdaniem dużo lepsza od części pierwszej, jednak nadal mam poczucie niedosytu, który powoduje, że nie mogę jej zaliczyć do ulubionych.

Druga część "Kólów przeklętych " .Ksiązka tak samo wspanała jak pierwsza część.W dużej mierze to zasługa ganialnej tłumaczki Adriany Celińskiej.Teraz jestem w trakcie czytania trzeciej części -"Trucizny królewskiej" ,ale tłumaczenie Anny Jędrychowskiej nie jest tak dobre jak A.Celińskiej.

Zapiskispodpoduszki | 2014-11-17
Przeczytana: 11 października 2014

Król umarł, niech żyje król! Miejsce króla Filipa IV zajął jego najstarszy syn, Ludwik X Kłótliwy. Król chwiejny i słaby. Król rogacz. Jego największym zmartwieniem i celem wszelkich podejmowanych wysiłków jest unieważnienie małżeństwa zawartego z Małgorzatą Burgundzką, uwięzioną w Château Gaillard po skandalu w wieży Nesle oraz pojęcie za żonę kobietę odpowiedniego stanu i pochodzenia, nieskażoną piętnem cudzołóstwa, która obdarzyłaby go potomstwem, co do pochodzenia którego nikt nie miałby wątpliwości. Ludwikowi zależy na czasie, bo zdążył już podjąć starania o rękę Klemencji Węgierskiej (Andegaweńskiej)... Niestety tron Piotrowy świeci pustkami, a jedynie papież może unieważnić małżeństwo Ludwika i uczynić go wolnym. Kardynałowie zamiast zebrać się na konklawe i obradować nad wyborem następcy Klemensa V, wciąż walczą ze sobą i uciekają z miasta do miasta przed emisariuszami francuskiego króla. Atmosfera zagęszcza się. Ludwik jest zdesperowany i łatwo ulega wszelkim podszeptom,...

nina19 | 2016-03-05

Cały cykl jest znakomity. Ale żeby tak opowiedzieć prawdziwą - w znakomitej przecież części - historię, trzeba mieć nie lada wyobraźnię i znakomite pióro. Może dlatego "Królowie przeklęci" się nie starzeją? Czytałam te książki chyba ponad 30 lat temu i nie pomyślałabym, że cykl znów kiedyś będzie święcił triumfy.

Na półkach: Przeczytane, Mam w domu
Przeczytana: 02 listopada 2010

Kolejny tom o dynastii, której przedstawicielem był m.in. Filip IV Piękny, czyli Król z Żelaza. To ten, przypominam, który doprowadził do upadku Zakonu Templariuszy. To właśnie na niego w pierwszym tomie rzucił klątwę mistrz zakonu, Jakub de Molay. Filip Piękny umarł w niecały rok po śmierci mistrza Jakuba.
Drugi tom traktuje o jego następcy, Ludwiku X zwanym Kłótliwym. Nie miał łatwego charakteru, był królem słabym i chwiejnym, tuszującym swe słabości napadami gniewu, stąd przydomek. Kto czytał tom pierwszy, ten pamięta, że jego żona Małgorzata została skazana przez teścia na więzienie za zdradę małżeńską.

Teraz Małgorzata jest przetrzymywana w twierdzy Chateau-Gaillard i chociaż chwilowo jest królową, bo wszak wciąż pozostaje żoną Ludwika X, to nigdy za życia nie zaznała splendoru królewskiego. Gdy zmarł Filip Piękny, ona była już uwięziona. Jej mąż, słaby i kłótliwy Ludwik, nie mógł pogodzić się z myślą o jej zdradzie, chciał jak najszybciej unieważnić małżeństwo i wyrzekł się...

TOP 5 – gorące nowości na lato

Wczoraj zachęcaliśmy Was do czytania podczas wakacji klasyki – pojawiły się jednak głosy, że to lektury raczej na jesień, bo latem najlepiej czytać coś, co nie wymaga skupienia, co można wziąć w podróż, czytać w pociągu, samolocie, na plaży lub nad brzegiem basenu. W takim razie dzisiaj małe zestawienie gorących nowości w sam raz na lato.