Tylko Beatrycze

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
historyczna
Iwona Magdalena

Inne wydania

Tylko Beatrycze to jedna z najlepszych i najczęściej czytanych powieści historycznych Teodora Parnickiego. Bohater – wychowanek klasztoru cystersów wieleńskich – poszukując prawdy o swym ojcu, przemierza Polskę i Europę przełomu XIII i XIV wieku. Powieść jest zarazem rodzajem śledztwa i psychoanalizy. Wstęp odkrywa wiele nieznanych wcześniej inspiracji autora – doskonale wprowadza w całokształt twórczości Parnickiego, jak i problematykę samej powieści.

(opis pochodzi z wydania serii Biblioteki Narodowej, podawany jako nota wydawcy)

Wojciech Gołębiewski | 2014-10-24
Przeczytana: 23 października 2014

Powrót do lektur sprzed pół wieku. Czytałem wtedy Parnickiego /1908-88/ naśladując swojego ojca, ino młody byłem, to nie miałem czasu tej cudownej lektury spokojnie trawić. Teraz czasu mam jeszcze mniej, bo wbrew pozorom, im czlowiek starszy, tym szybciej tempus fugit, ale spokoju wewnętrznego jest więcej i wpadanie w zadumę łatwiej przychodzi. Wtedy bardziej „kręcił” dopiero co wydany Jasienica, a dzisiaj refleksyjny Parnicki.
Często słyszy się opinię, że Parnicki jest trudny i wymaga przygotowania historycznego. Trudny jest, ale dostępny dla laików i żadnego przygotowania nie potrzebuje; wprost przeciwnie czytelnik uczy się historii z jego książek. Nim przejdę do książki zacytuję słuszne sformułowanie z Wikipedii:
„Całą twórczość Teodora Parnickiego cechuje kosmopolityzm i brak jakiejkolwiek stronniczości narodowościowej czy światopoglądowej. Jego utwory dążą nie tyle do...

savon | 2014-05-07
Przeczytana: 07 maja 2014

Zupełnie nie wiem jak ocenić tę książkę. Pod względem budowy, rozwiązań stylistycznych, strukturalnych i kompozycyjnych to absolutne arcydzieło, formą nawiązujące do starożytności i oświecenia, do mistrzów dramatu i klasyki.

Ale ważna jest też oczywiście treść, a zrozumienie tejże nastręcza niemałych trudności. Lektura Parnickiego wymaga ciągłego skupienia, na co mnie niestety nie stać. Dlatego pozostawię "Beatrycze" bez oceny, za to obiecuję sobie, że kiedyś do niej wrócę.

Piotr Prachnio | 2015-10-27
Przeczytana: 27 października 2015
Taszi | 2012-10-12

Książka wybitna, prawdziwa uczta dla intelektu. Wymaga maksymalnego skupienia ale wynagradza to nie tylko ciekawą fabułą i nietypową formą ale również swoistym samozadowoleniem osoby czującej że czytając rozwija się. Polecam.

Swoją drogą chyba jedyna dobra rzecz z prezentacji maturalnej z polskiego to to, że można poznać tak ciekawego autora jak Parnicki.

książek: 1981
Renax | 2013-04-04

Dobra, ale trudna.

Młody | 2013-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2013

Bardzo ciekawy sposób rozumienia istoty powieści historycznej. W końcu parafraza słów Sieniekiwicza mówi za siebie: " Ku pokrzepieniu mozgów". Brak w tej powieści narratora, którego funkcje przejmuje dialogowość ale to zupełnie nie preszkadza, wręcz przeciwnie taki styl jest bardzo atrakcyjny i wciągający dla czytelnika. Historia syna młynarzówny, Stanisława czyli diakona Jana jest silnie podbudowana źródłami historycznymi. Polecam przed przeczytaniem zapoznać się z dokumentami, które Parnicki wymienia we wstępie.

| 2015-12-16
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Podczas lektury towarzyszył mi brak komfortu psychicznego - jednak człowiek chciałby poznać prawdę, a niestety jest to niemożliwe. Gdy obrana za pewnik wersja zostaje zanegowana, czytelnik czuje się zagubiony. Nie wiem, jak oceniać książkę, bo żeby cokolwiek zrozumieć musiałam obejrzeć film i opracowanie w wydaniu BN.

Ewela_sa | 2012-07-17

książka ciężka do przebrnięcia, bardzo obszerne dewagacje bohaterów, więcej filozofii niż historii, ale podziwiam autora za konsekwencję w stylistyce językowej.

| 2014-01-06
Przeczytana: 2012 rok

Kto czytał, ten wie, kto nie czytałem - może przebrnie. I trochę inaczej spojrzy na...Sienkiewicza :)

Trezor | 2013-05-15
Przeczytana: 20 grudnia 2000

idealna na zimowe wieczory , w zasięgu ręki ciepły czajnik z herbatą a za oknem ciemno i śnieżyca.