Baśnie włoskie

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Fiabe Italiane
Alicja

Inne wydania

Książka stanowi wybór pięćdziesięciu z dwustu autentycznych ludowych baśni włoskich, które opracował i przełożył z dialektów prowincjonalnych na język literacki Italo Calvino.

Wydanie zostało okraszone ilustracjami Wiesława Majchrzaka.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Kięgarnia

źródło okładki: Wydawnictwo Nasza Kięgarnia

8_oclock | 2014-08-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Italo Calvino zebrał 200 baśni z różnych regionów Włoch, usystematyzował, opowiedział. Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca w całości wydało je po polsku w trzech tomach, z których w moje ręce wpadł tom drugi. Wydanie jest bardzo staranne, są tu na końcu przypisy autora (ciekawe), bibliografia, twarda okładka, ilustracje i odpowiadająca im czcionka, nawet zakładka w formie tasiemki. Autorem ilustracji jest Giuseppe Maria Mitelli, który tworzył głównie w XVII wieku. Są to czarno-białe grafiki, wyrafinowane, czasem z napisami (nie wiem, włoskimi albo łacińskimi), odwołujące się bardziej do intelektu. Zabrakło mi spisu ilustracji i ich źródła (bo ich związek z baśniami jest co najmniej luźny). Ogólnie jest to wysmakowane wydanie, tyle, że bardzo trudno mi jest wyobrazić je sobie dla dziecka.

Baśnie czasem mi się podobały, czasem odnajdowałam zmienione, ale znajome wątki z dzieciństwa, czasem dziwiły, a zdarzało się, że i nużyły, jeśli za dużo było powtarzających się wątków.

PS: Nie wiem,...

ermanism | 2015-01-18

"Baśnie włoskie" Italo Calvina to dwieście baśni, wydobytych przez wybitnego Włocha głównie z etnologicznych i folklorystycznych monografii, rozłożonych na trzy duże tomy, baśni, które są dokładnie takie, jakie powinny być wszelkie baśnie: cudowne i pożyteczne, czarujące i lekkie, łagodne i czasem okrutne, dla dzieci i dla starców, dowcipne i straszne, magiczne i wyzwalające. O każdej porze dnia czy nocy można chwycić dowolny tom, aby otworzyć dowolnie wylosowaną stronę; każda historia, bez wyjątku, uzupełnia wewnętrzne zasoby witalne oraz reguluje prawidłowe funkcjonowanie wyobraźni.
To, że baśnie są włoskie, nie wprowadza żadnych zasadniczych zmian w klasycznie europejskim imaginarium tego gatunku: występują królewny i królowie, księżniczki i książęta, wspaniałe pałace i bohaterskie podróże, tajemniczy starcy, magiczne rośliny, przebiegli wieśniacy, wzruszająco dobrzy ludzie, głupcy, zakochani żołnierze itd; gdyby bohaterowie nie nazywali się Giovanni bądź Giuseppe, gdyby nie...

Kaklucha | 2013-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Święta to dobry czas na czytanie bajek :-). W tym zbiorze Calvino zawarł baśnie, które nie musiałyby być wcale baśniami włoskimi - ich motywy znamy z baśni z wielu innych rejonów świata.

BetiFiore | 2013-01-08

Czytałam wersję oryginalną. Ciągle powracam. Piękna rzecz.

A dziś Was na pewno zaskoczę. Bo zamierzam zaprezentować Wam książkę, o której istnieniu pewnie nikt nie wiedział. Tak, tak... to nowość nie tylko tego wydawnictwa, ale według mnie - ogólnie nowość w literaturze dziecięcej. Bo czy ktoś słyszał już o bajkach włoskich? Znamy przecież baśnie braci Grimm (baśnie niemieckie), Andersena (baśnie duńskie) czy Charlesa Perraulta (baśnie francuskie). Znane są nam także baśnie rosyjskie czy arabskie (Baśnie z tysiąca i jednej nocy). Ale włoskie?

Czy potraficie wymienić choć jednego bajkopisarza z Włoch? Bo ja nie. A jak się okazuje, włoskie zbiory baśni pojawiły się wcześniej niż inne. Byłam więc baaaardzo ciekawa co też kryje w sobie ta księga. Jakie historie zawiera i jakich bohaterów będę miała okazję poznać tym razem?

I tak rozpoczęłam lekturę. Muszę przyznać, że od samego początku czekało mnie moc niespodzianek. Przede wszystkim zaskoczyły mnie gabaryty tej książki. Jest spora i baaardzo gruba. Nie spodziewałam się, że istnieje tak...

mysza | 2013-09-20
Przeczytana: 30 listopada 2012

Recenzja pochodzi z portalu kulturaonline.pl

W języku polskim ukazał się niedawno ich pierwszy tom. Zebrane i na nowo opowiedziane przez Italo Calvino ludowe przekazy uczą, przestrzegają i bawią. A autor dowodzi, że historia baśni zaczęła się właśnie we Włoszech.

Nawet jeśli myśleliśmy, że najstarsze są bajki Perraulta, La Fontaine’a, czy braci Grimm, słynny włoski pisarz Italo Calvino wyprowadził nas z błędu. W słonecznej Italii baśń pojawia się bowiem nie w XVII wieku, ale już w połowie XVI wieku i to w postaci, która zainteresowałaby niejednego miłośnika fantastyki. Znalazły się w niej motywy gotyckie i orientalne, widoczne były inspiracje Boccacciem.

Calvino najpierw przyznał się, że skok w świat baśni, które miał zbierać i ocalić od zapomnienia był podróżą w nieznane. Szybko jednak dosłownie oszalał na punkcie tego, bądź co bądź, nietypowego projektu. "Gotów byłem oddać całego Prousta za nowy wariant osła dającego złote monety"- ujawniał we wstępie do I tomu "Baśni...

Marysia | 2013-06-17
Na półkach: Przeczytane, Dolce vita
Przeczytana: 17 czerwca 2013

najlepsze w tych opowiastkach jest to że nie starają się mnie wychować, nie udzielają dobrych rad, nie mówią co jest dobre a co złe. Książę z Bajki to taki gość, co gra za płotem w piłkę, Księżniczki Przecudnej Urody marudzą przy wyborze mężów, Dzielne Panny mówią dziękuję za ślub, wkładam okulary i idę w świat udawać lekarza, Turcy są leniwi. Lekko i motylo. Jeśli włoskim szkrabom czyta się takie bajki od kołyski to nic dziwnego że włoskie wzory najpiękniejsze na świecie są. Elegancko, bez pretensji, uśmiech i zainteresowanie; słuchacz jest wartością, nie ma sensu grożenie palcem.

Kropka | 2016-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2016

Jeżeli kiedykolwiek pomyślałeś sobie, że powyżej pewnego wieku czytanie baśni to wstyd i oznaka ogólnego nieogarnięcia życiowego, mylisz się. Każdy czasem potrzebuje małej odskoczni od codzienności, ucieczki do świata, w którym dobro zawsze zwycięży zło, a najmłodsza córka biedaka może być w stu procentach pewna, że pewnego dnia u jej drzwi stanie najprawdziwszy królewicz. Włosi nie różnią się w tym od reszty świata, jednak baśniowe historie snują w sposób, który może nieco zdziwić polskiego czytelnika. Zwłaszcza, jeżeli jest on przykładnym rodzicem.

Ciąg dalszy recenzji na http://wsalonie.blogspot.com/2016/02/basnie-woskie-recenzja.html

Kompot Zmalin | 2016-11-17
usiusiu | 2016-09-25