Biali bracia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Róża_Bzowa

Powieść "Biali bracia" była debiutem literackim Michała Choromańskiego, ukazała się w 1931 roku i od razu zwróciła uwagę czytelników i krytyki na niezwykły talent młodego pisarza - zachwycił się nią Tuwim, z ogromnym uznaniem wyrażali się o niej Wittlin, Szymanowski, Witkacy, Krzywicka, Kołaczkowski. W 1935 roku wyszedł przekład niemiecki. Obecne wydanie jest pierwszą edycją tej powieści po...

Obecne wydanie jest pierwszą edycją tej powieści po drugiej wojnie światowej.

Aga | 2016-05-23
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 16 maja 2016

Powieść Choromańskiego to po części powieść psychologiczna, po części symboliczna.

Pod pozornie ważką warstwą akcji znajdziemy dość szczegółową analizę ludzkich słabości i motorów postępowania. Śnieżna zamieć zaś ma znaczenie symboliczne, podobnie jak śnieg u Przybyszewskiego.

Garstka mężczyzn wyrusza saniami w czasie zamieci w podróż. Jedni wracają, bo nie potrafią odnaleźć się w zawierusze, inni jadą dalej, bo zamieć im nie straszna. Podobnie jest w życiu. Jedni wycofują się i poddają przy najmniejszej przeszkodzie, innym nie straszne "życiowe zamiecie", śmiało prą do przodu.

Choromański zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt- dobra i zła ludzkiej natury: "W każdej duszy są dwie dusze(...) jeżeli poskrobać duszę ludzką. to pod górną, złą, znajdziecie inną: dobrą i miłującą." (str.91)
"Dla martwej duszy wszystko było proste i jasne"
"Lecz druga dusza, ta głębsza i nieznana, panoszyła się coraz bezczelniej. Walka z nią była bezskuteczna."
Człowiek amoralny zdolny...

Pavvvel | 2017-02-08

Debiut pisarski Choromańskiego to naprawdę kawałek znakomitej prozy, błyskotliwe rysunki psychologiczne postaci, świetnie zarysowana atmosfera porewolucyjnej Ukrainy, lekko naszkicowane, ale arcyciekawe tło żydowskiej części tej społeczności, do tego nielegalny handel, czekisci, Charków, Odessa...
Dla mnie to przed wszystkim książką psychologiczna, opowiadająca o ludzkich słabościach, o świadomym ich przezwyciężaniu, ewentualnie poddawaniu się im, o nieuchronnym fatum i wirze wydarzeń, w które wciągnięty zostaje głównych bohaterów, ale i o tym, jak zaskakujące relacje mogą rodzić się między ludźmi skazanymi na swoje towarzystwo w absolutnie ekstremalnych warunkach.

Ewa | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Migawka z życia bohatera kierowanego nieuchronnym fatum. Choromański w przejmujący sposób oddaje koleje życia gdzie każdy krok prowadzi do z góry określonych wydarzeń.
Charyzmatyczny człowiek, który wywołuje skrajne emocje - od bezgranicznej miłości po skrajną nienawiść. Każdy kto go spotyka zostaje postawiony po jednej lub drugiej stronie - nikt nie pozostaje obojętny. Sam bohater doskonale czując rytm zdarzeń, wie że jeden nierozważny krok i los się odmieni i kolo fortuny odwróci się.
Krótka powieść o tym że nasz wpływ na los ogranicza się do wyczucia rytmu zdarzeń otaczającego świata. Nic ponadto nie możemy zrobić.

Joanna | 2012-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2012

Choromański fantastycznie oddaje nastroje swoich bohaterów stanem pogody i otoczeniem. Kreowane przez niego postaci są organicznie związane z wiatrem albo załamaniem pogody, tak sam jak załamują się ich dusze. I taki jest Piotr Brajtis.
Każdy, kto nie zna Choromańskiego powinien poznać jego twórczość jak najszybciej.

Marek | 2016-07-10
Marek | 2016-03-24