Podróż do Rzymu

Il viaggio a Roma
83-07-02308-4
Róża_Bzowa

Mikosek17 | 2014-09-04

Pierwszy raz odkąd czytam Moravię jestem bardzo zadowolony, iż jego książka była dosyć treściwa i nie tak obszerna jak poprzednie tytuły,po które sięgałem. Działało to zawsze na ich niekorzyść, a w tym przypadku autor nie rozpisywał się nieskończonymi akapitami na temat rozterek, które siedzą w głowie. Oczywiście książka ta, jak wszystkie inne, wchodzi dogłębnie w umysł głównego bohatera. Poznajemy go bardzo dokładnie - kim jest, jak wyglądało jakie życie, jakie ma lęki i ukryte pragnienia. Tytułowa "Podróż do Rzymu" jest powrotem do demonów dzieciństwa, z którymi Mario musi się uporać. Z lektury wynika, iż nasze pragnienia i wszystkie czyny w życiu są kierowane analogią do życia rodziców, że my o niczym nie decydujemy, tylko jesteśmy lalkami i ktoś pociąga za sznurki. Trzeba przyznać, że była to lepsza pozycja niż większość Moravii, po które sięgnąłem.

Krzysztof Frątczak | 2011-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2011

Co my tu mamy...podróż 20-latka, która ma być spotkaniem z kilkanaście lat nie widzianym ojcem, a staje się obsesyjną, choć świadomą próbą przepracowania traumy z okresu dzieciństwa, związanej z matką. I już do końca, nieżyjąca matka pociąga za wszystkie sznurki tej powieści. To najogólniejszy opis, nałożony na tło odniesien do mitologii i literatury. Klarowny, lekki styl odsłania prawdę, której nie da się objawić, bo nie jest żadną protezą, która może w czymś ulżyć...jesteśmy skazańcami, dożywotnimi aktorami w cudzej sztuce...

majkabally | 2012-10-24
Przeczytana: 23 października 2012

Najsłabsza z dotychczas przeczytanych tego autora, zdecydowanie odradzam. Młody chłopak całkowicie uzależniony od nieżyjącej matki, przyjeżdża do Rzymu, by poznać ojca. Ojciec też szurnięty, ale chłopak totalnie niezdolny do życia - nie tylko seksualnego.

Anna | 2016-10-17
Przeczytana: 11 września 2012