Klecha w kąpieli

Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Mistrzów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Phantom Press
Le ratichon baigneur
Róża_Bzowa

Z okładki:
Boris Vian - prowokator, liryk, humorysta - jest autorem od wielu lat znanym polskiemu czytelnikowi. Dopiero ostatnio jednak doczekaliśmy się wydania większości prozatorskich dzieł francuskiego pisarza. "Klecha w kąpieli", zbiór opowiadań w większości nie publikowanych za życia autora, stanowi uzupełnienie polskiej edycji jego utworów.

nellanna | 2012-10-10
Na półkach: Przeczytane, Zakręcone
Przeczytana: 10 października 2012

Miniatury.Humoru, absurdu i tego co Vian miał w nadmiarze, czyli błyskotliwego czarnowidztwa. Frazy w rodzaju "pary zupełnie nieobecnych piersi". Pies, który rozmawia ze swoim panem, wielkie gwiazdy i filmowy światek... Sam był wielką postacią, grał jazz, kochał prowokację i ...miał szczególny dystans do sztuki. W zeszłym roku ukazał się jego tomik wierszy "W hołdzie płetwom". Czy potrzeba więcej, by go zarekomendować, tym, co go kochają?

Noemi | 2015-03-15
Na półkach: 2015, Przeczytane

Sporo spośród tych opowiadań powtarza się w zbiorku "Opowiastki do pociągu".
Najbardziej przypadło mi do gustu "Marta i Jan", boleśnie prawdopodobne i jakoś tak mało prześmiewcze jak na twórczość Viana, natomiast "Mordercę" uznaję za irytującego. Ogólnie polecam, ale tym, którzy lubią utwory z przymrużeniem oka i nieco retro w swoim łobuzerskim tonie.

Abee | 2014-09-18
Przeczytana: 26 stycznia 1995

Zbiór opowiadań, które bez wyjątku stanowią wyzwanie dla inteligencji, humoru i poczucia abstrakcji czytelnika. Warto. Zdecydowanie mogą poszerzyć horyzonty postrzegania. Lektura pożądana dla nabrania dystansu do rzeczywistości. Idealny prezent dla pracoholika :)

neuromance | 2015-12-10
Przeczytana: sierpień 2015

Kwintesencja Viana, czyli krótkie, najeżone błyskotliwym dowcipem opowiadania, pełne absurdu i surrealizmu. Świetne do poczytania w autobusie, albo zrelaksowania się z kubkiem gorącej herbaty. Dobre na początek przygody z autorem.

Sylwia Zimowska | 2015-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2015

Znajdziemy tu kilka dowcipnych opowiadań dotyczących sytuacji bardzo przeciętnych, choć często odnoszących się do intymnej sfery życia bohaterów. Czyta się lekko, ale czasami nie da się oprzeć wrażeniu, że obserwujemy coś kompletnie absurdalnego.

Tomek | 2016-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2016

Zbiór króciutkich nowelek, jedne są genialne, inne niezłe, a inne mocno przeciętne. Ogólnie polecam.

wojnar | 2011-12-24

tomek