Ziemia bez słońca

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Młodych". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
piotrex

Dwójka dzieci, braci, próbuje żyć samodzielnie po zakończeniu II wojny światowej, ukrywając fakt, że zostali sierotami. Główny bohater traci wzrok, a trudne chwile pomaga mu przetrwać przyjaźń rówieśniczki, jego wiek pokrywa się z wiekiem pisarza w tym okresie.

efka | 2014-02-06

To jedna z moich ulubionych książek z okresu szkolnego, która pozostała do dziś w mej pamięci. Ale opis książki przedstawiony powyżej jest błędny. Przedstawia ona bowiem losy Tadka i jego matki oraz młodszego brata w czasie II wojny światowej, gdy muszą oni opuścić rodzinny dom w Puławach, bo na linii Wisły zatrzymał się front. Przymusowa ewakuacja to dramatyczny moment porzucenia domu, poczucia stabilizacji, przyjaciół. To sprawdzian siły więzów rodzinnych, ogromne wyzwanie dla młodego chłopca, który staje się jedynym żywicielem matki i pięcioletniego brata. Opis zaś przedstawiony powyżej to już kolejna część powojennych losów Tadka i jego brata opisanych w "Nigdy cię nie opuszczę"

Jacek47 | 2018-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Jak każda książka Szczygła wzrusza, uczy cierpliwości, dużej wartości egzystencji oraz podstawa przetrwania to priorytet .Jest rewelacyjna , dobór tematyki nie jest mi obcy, po prostu darze wielkim szacunkiem ludzi podnoszących się z "popiołów" II wojny światowej. Jest to wartość jakiej brakuje w dzisiejszych czasach, młodzież nie zna zagadnienia ( nie wszystka).NIe ma kto przekazywać cennej historii , ludzie tak szybko odchodzą ale dobrze , że papier jest cierpliwy i przetrwa jeżeli będzie szanowany i celebrowany.
Czytajmy książki !!!!!!!!
WARTO.

jawora | 2015-01-18

,,Tarnina"była kiedyś lektura:historia chłopca,który traci w wypadku wzrok i próbuje się dostosować...2 tom to ,,Po kocich łbach",a 3 to właśnie ,,Ziemia bez słońca ":historia młodego ,zagubionego,niewidomego mężczyzny....

monika | 2014-09-07

Ja mieszkam tam gdzie toczy się fabuła tej książki. Starsi ludzie pamiętają fakty podane przez autora.

Pchorąży | 2018-02-14
dudzioh5n1 | 2018-02-04