piotrex

Tata Agnieszki miał trudne dzieciństwo, dlatego robi wszystko, by córce niczego nie brakowało. Otoczonej miłością rodziców jedynaczce wystarcza bezpieczna przystań rodzinnego domu. Niespodziewanie jednak świat zaczyna się wdzierać do jej poukładanego życia. Agnieszka przypadkowo poznaje historię gobelinu, wiszącego w pokoju rodziców i okazuje się, że ma on związek z domem chłopaka, który bardzo się jej podoba. I jeszcze ta sprawa z zegarkiem. Co zrobić, jak wytłumaczyć, że się pomyliła, że jednak to zegarek Maryli? Problemów jest coraz więcej, ale Agnieszka już rozumie: trzeba otworzyć okno i zdjąć okulary, by widzieć ostro i oddychać swobodnie.

Mollinka_90 | 2016-08-22
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

Krystyna Siesicka jest jedną z tych pisarek, których twórczość w okresie mojej wczesnej młodości bardzo mocno do mnie przemawiała. Można powiedzieć, że typowe dziecko lat 90', którym się czuję, wychowywało się głównie na Siesickiej i Musierowicz i dzięki nim budowało również swój światopogląd. W czasach, gdy nikt nie słyszał o New Adult, krótkie nowelki o życiu nastolatków, czy nieco dłuższe cykle, jak Jeżycjada, z młodymi bohaterami w rolach głównych rozpalały naszą wyobraźnię i były nam bliskie. Ta bliskość brała się moim zdaniem z tego, że były one po prostu takie... nasze. O wiele łatwiej było się utożsamiać ze "swojską" Agnieszką, mającą podobne problemy, żyjącą gdzieś w jednym z polskich miast, w podobnym do naszego mieszkaniu, niż z Samanthą, Cristiną czy inną Jenny z Ameryki.
"Agnieszka" to jedyna książka Krystyny Siesickiej, jaką posiadam w domu. I pomimo, że nastolatką już jakiś czas nie jestem, lubię do niej czasem wrócić.

Agnieszka jest mi bliska, bo ma dom, w którym...

Justyna Antoniewicz | 2015-03-31
Przeczytana: 31 marca 2015

Krystyna Ślesicka to moja ulubiona, świetna autorka młodzieżowych książek bardzo lubię wracać do jej powieści...Historia opowiada o Agnieszce i jej ojcu, który miał trudne dzieciństwo. Swojej córkę dał wszystko, miłość rodzicielską..ciepło,niczego nie brakowało jej.
Piękna, ciepła książka..fabuła ciekawa, wciągająca bardzo, czasem lubię sięgnąć po lekką, młodzieżówkę nie zamykam się na jeden gatunek literacki.
Polecam przeczytać!!!

Elżbieta | 2014-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2014

Jako nastolatka bardzo lubiłam czytać Siesicką, ale nie miałam okazji przeczytać wcześniej "Agnieszki". Książkę wygrzebałam przypadkiem na nie swojej półce :)
Główna bohaterka- Agnieszka, w pewnym momencie swojego nastoletniego życia dochodzi do przekonania, że żyje w hermetycznym świecie stworzonym przez rodziców..."Wiem stwarzają mi taki dom, bo chcą, żebym była szczęśliwa. Ale czy to jest szczęście...?" Zaczyna się przeciw temu trochę buntować...."Czasem brak mi powietrza w tym domu(...) wydaje mi się, że otacza mnie skorupa, że mój świat jest idiotycznie mały i płaski"....
Ogólnie, lektura przyjemna w odbiorze, zmuszająca do refleksji, może trochę "przykurzona" po prawie 40 tatach od jej wydania, ale główny temat w niej poruszany jest wciąż jak najbardziej aktualny.

martola | 2012-11-12

Siesicka jak mało która autorka potrafi przeprowadzać swoich bohaterów przez proces dojrzewania. Przeprowadziła przez niego i Agnieszkę, tworząc historię, w której jedno odkrycie prowokuje bohaterkę do zadania sobie ważnych pytań o kwestie fundamentalne. Dobra, mądra książka dla nastoletnich czytelników.

Czomper | 2011-03-10

Czytana jednym pół-tchem, daaawno temu, ale chce do niej wrócić. Świetna książka na chwilę (króciutka).

Jeśli dobrze pamiętam, to książka z cyklu "Portrety", bardzo popularnego w owych czasach

tilia | 2013-07-10

Czytałam książkę wieki temu, jako nastolatka. Autorka nie należała do moich ulubionych, mimo, że była kiedyś dość popularna. "Agnieszka" poruszyła mnie, pamiętam tytuł. Powinnam przypomnieć sobie treść. Widzę, że zrąb czasu nie naruszył jej walorów, cieszy mnie zatem, że lubiłam niezłą nowelę.

doxy89 | 2015-11-16
Przeczytana: 2003 rok

Temat pierwszej miłości nastolatków jest trudnym tematem. Krystyna Siesicka przedstawiła go perfekcyjnie, przeplatając z codziennością młodych ludzi. "Agnieszka" będzie interesującą lekturą dla wszystkich nastolatek.

mieszka | 2015-09-30
Przeczytana: 30 września 2015

Oczywiście dawno temu - strasznie dawno temu - czytałam AGNIESZKĘ. Ciągle mam ją na półce, bo to moja imienniczka. Wtedy była dla mnie TAKA ROMANTYCZA i ze względu na sentymenty zostaje przy swoim pierwszym odczuciu. Kolejna książka z tej serii KRZYSZTOF Aleksandra Minkowskiego też jest mi bliska.

Olusia | 2016-01-14
Przeczytana: sierpień 2001

Opowieść o nastolatce, jej problemach z otaczającą rzeczywistością, m. in. nadopiekuńczymi rodzicami, pierwszym zauroczeniem .
Lektura dla nastolatek ;)