Rynek książki w Polsce 2006. Wydawnictwa

Wydawnictwo: Biblioteka Analiz
83-89143-62-3
popularnonaukowa
dzosefinn

Dziewiąta edycja sztandarowej publikacji Biblioteki Analiz. Łukasz Gołębiewski omawia w niej zmiany, jakie zaszły na rynku wydawniczo-księgarskim w 2005 i pierwszej połowie 2006 roku. Łączna sprzedaż dotychczasowych wydań „Rynku…” przekracza już 20 tys. egz.! Po raz czwarty czytelnicy otrzymują dwa tomy, w pierwszym szczegółowo omówiono działalność wydawnictw, w drugim księgarstwo hurtowe i...

Po raz czwarty czytelnicy otrzymują dwa tomy, w pierwszym szczegółowo omówiono działalność wydawnictw, w drugim księgarstwo hurtowe i detaliczne, sprzedaż wysyłkową i internetową oraz import i eksport książek. Udział w rynku przedstawianych w publikacji firm to ok. 85 proc., reprezentatywność jest więc bardzo duża. Należy jednak nadmienić, że coraz więcej wydawnictw, szczególnie z rynku edukacyjnego, odmawia udostępnienia danych o produkcji i sprzedaży swoich publikacji.
W wydaniu zilustrowane zostały główne trendy na rynku wydawniczym jak wzrost zainteresowania beletrystyką i książką dziecięcą, spadek obrotów na rynku książki szkolnej oraz stale rosnący popyt na literaturę fachową. Nie zabrakło tu również omówienia handlowego fenomenu publikacji związanych z osobą Jana Pawła II. Podkreślono także rozwój osobnego segmentu – tzw. kolekcji, rozprowadzanych z gazetami lub czasopismami za pośrednictwem punktów kolportażu prasy.
Najnowsza edycja pracy Gołębiewskiego liczy sobie już ponad 1000 stron i od momentu swojego debiutu stała się obowiązkową pozycją dla osób z branży. Warto przypomnieć, że w maju 2006 roku wydana została najnowsza anglojęzyczna wersja „Polish Book Market”.

zakochane_serduszko | 2015-02-15