Na jednej linie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Bohaterowie stadionów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza

Na jednej linie to książka o wspaniałych wyprawach, sile charakteru i wytrwałości, fascynująca opowieść zabierająca nas w najwyższe szczyty świata.

źródło opisu: Opis autorski

Hannah | 2019-05-09

Ta książka poszerzyła moją wiedzę o świecie nieznanym: ludzkich osobowości i charakterów w obliczu potęgi natury. Wyjątkowa, bo ludzie w niej pozbawieni są "syndromu samozajebistości", mierzą się z naturą i samymi sobą, mają wady i zalety, wychodzi z nich to co dobre i to co złe, i jedno i drugie jest motorem ich działania prowadzącym bądź co bądź do sukcesu. ... A wbrew bieżącym trendom porażka też jest miarą człowieka, hartuje go, napędza i pcha do przodu.

Gablysia | 2018-07-07
Na półkach: Przeczytane, 2018

Swietna opowiesc o zwyklej dziewczynie niezwyklej himalaistce. Obowiazkowa lektura o wspinaniu

Krystian Ozon | 2018-03-24
Przeczytana: 24 marca 2018

Lakoniczna, osobista, nieukrywająca złych stron alpinizmu i ludzi go uprawiających historia legendy polskiej wspinaczki. Mimo szacunku do jej dokonań nie polubiłem Wandy Rutkiewicz opisanej w tej książce. Może to kwestia narzekania, żalów, a może nieżyczliwego opisu innych uczestników wypraw?

Z drugiej strony padają ważne słowa o cenie miłości do gór (również tej najwyższej), o samorealizacji, wzbogacaniu osobowości, łamaniu barier psychicznych i fizycznych.

Felzmann | 2018-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2018

Warto, przynajmniej dla fragmentów traktujących o naturze ludzkiej w warunkach realnego zagrożenia.

chemikalium | 2017-03-24

ciężko się czyta, toporny styl pełny nazw i cyferek pozbawionny płynności umilającej czytanie

ira | 2016-11-15
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 listopada 2016

Wanda Rutkiewicz niewątpliwie była fascynującą kobietą i szkoda tylko, że nie miała lepszego wsparcia literackiego.
Wspomnienia takiej np. Anny Czerwińskiej czytałam z wypiekami na twarzy, podczas gdy "Na jednej linie" zwyczajnie przynudza. Duża strata potencjału.

Noszołata | 2016-08-24
Na półkach: Przeczytane, Podróże, 2016
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

O matko! Ale ciężko było przez to przebrnąć... Ja wiem, że Wanda wielką wspinaczką była i umysłem (z pewnością) niehumanistycznym...

Jeżeli już się przebrnie przez te naszpikowane faktowymi faktami zdania, to można jednak wyciągnąć dość interesujące obserwacje dotyczące LUDZI GÓR.
To jednak nie jest tak, jak sobie wyobrażałam, że zewnętrzne zagrożenie (czyli tutaj: ekstremalne, górskie warunki) sprawia, że ludzie naturalnie zacieśniają swoje więzy... Tu się niemiło zaskoczyłam! W tych wszystkich historiach jest tyle takiej niezdrowej rywalizacji... wzajemnego koczowania na słabość psychiczną "partnera", a wobec samej, wielkiej Wandy - czysty seksizm.

Uderzyła mnie także liczba ofiar, które giną w górach. To jednak, kurczę nie są jakieś mity. Wygląda na to, że ten sport cały czas uprawia się z taką świadomością, że ... wisisz TYLKO "Na jednej linie".

jemfaworki | 2016-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Na pewno subiektywny ale czy może być inny opis przeżyć, doznań ale i zawodów, które autorka przeżyła w górach, które choć ważne, w narracji wydają się jedynie tłem dla przestawienia ludzkich podstaw. Niemniej książka warta uwagi, nie tylko dla miłośników gór.

ppp | 2016-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2016

Spodziewałem się książki o wspinaniu. Okazało się że to bardziej książka o relacjach między ludźmi. I to nie jakaś płytka psychologia, tylko rzetelnie, z nazwiskami: kto i kiedy krzywo spojrzał, kto nie pomógł przy zwijaniu obozu, kto za bardzo słucha się męża...
Kiedyś może wywoływało to w środowisku wspinaczy emocje i budziło dyskusje, ja jednak dobrnąłem do końca bez przyjemności.

sonne16 | 2015-10-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 21 lutego 2015

Uwielbiam książki o tematyce górskiej więc moja ocena może nie być do końca obiektywna. Pozycja przedstawia nie tylko Wandę jako odważną i niezłomną himalaistkę ale też jako kobietę z wadami (kto nie ma wad ;-))