Etyka protestancka a duch kapitalizmu

Tłumaczenie: Bogdan Baran, Jan Miziński
Wydawnictwo: Aletheia
6,76 (78 ocen i 8 opinii) Zobacz oceny
10
2
9
3
8
14
7
25
6
25
5
7
4
2
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Die protestantische Ethik und der Geist des Kapitalismus
data wydania
ISBN
9788361182559
liczba stron
315
język
polski
dodał
L_Settembrini

Jedna z najważniejszych i najbardziej znanych publikacji niemieckiego socjologa, Maxa Webera. Ukazała się w latach 1904-1905 (najpierw jako seria esejów, później jako książka). Książka jest znaczącą pozycją z pogranicza socjologii ekonomicznej i socjologii religii, badająca stosunki pomiędzy religią a gospodarką, próbująca także wyjaśnić pewne cechy kultury europejskiej. W publikacji Weber...

Jedna z najważniejszych i najbardziej znanych publikacji niemieckiego socjologa, Maxa Webera. Ukazała się w latach 1904-1905 (najpierw jako seria esejów, później jako książka).

Książka jest znaczącą pozycją z pogranicza socjologii ekonomicznej i socjologii religii, badająca stosunki pomiędzy religią a gospodarką, próbująca także wyjaśnić pewne cechy kultury europejskiej.

W publikacji Weber wysunął argument, że kapitalizm rozwinął się na zachodzie i północy Europy, gdyż znalazł tam sprzyjające warunki stworzone przez kompatybilne poglądy religii protestanckiej (a zwłaszcza kalwinizmu). Według Webera, etos protestantyzmu popiera prywatną przedsiębiorczość w stopniu znacznie większym niż katolicyzm lub jakiekolwiek inne religie, które przypisują mniejszą bądź wręcz negatywną wartość dobrom materialnym. W kulturach, w których dominowały religie inne niż protestantyzm, społeczne poparcie dla handlu i rozwoju gospodarki jest więc mniejsze, a ludzie trudniący się handlem cieszą się znacznie mniejszym prestiżem społecznym.

Specyficznie, protestantyzm sprzyja następującym zwyczajom, które z kolei sprzyjają kapitalizmowi:

* ciężka praca, która jest czynnością na chwałę Boga
* dążenie do nieustannego powiększania majątku (kapitału), czyli moralny nakaz dążenia do bogactwa
* majątek (bogactwo) nie powinny być konsumowane - ascetyczny styl życia i związana z nim redukcja wydatków pieniężnych do niezbędnego minimum
* zachowania ułatwiające zaufanie w kontaktach gospodarczych, takich jak: pracowitość, rzetelność, dotrzymywanie zobowiązań, uczciwość w transakcjach handlowych

Protestantyzm równocześnie potępia lenistwo i bezczynność jako grzech, tym samym bogactwo nie zwalnia od obowiązku pracy.

Angielski przekład pracy Webera ukazał się w 1930, a polski w 1994 roku.

Obok Etyki protestanckiej... Weber napisał także analizy judaizmu i religii Dalekiego Wschodu. Argumentował w nich, że w przeciwieństwie do protestantyzmu, religie te popierały uświęcony tradycją ład społeczno-ekonomiczny, co utrudniało rozwój gospodarki kapitalistycznej. Innowacje (nowy wynalazek, czy nowa budowla) zakłócają istniejący porządek, są więc z gruntu złe. Tym samym innowacje konieczne - technologiczne czy gospodarcze usprawnienia gospodarki (rozwój infrastruktury, zwiększenie wydajności produkcji) - nie będą miały tak dużego poparcia jak tam, gdzie dominuje protestantyzm.

Ducha kapitalizmu w rozumieniu Webera nie należy także mylić z chciwością. Składa się on bowiem z etosu (uczciwej i ciężkiej) pracy oraz potępienia lenistwa. W społeczeństwach, w których dominuje etyka protestancka i duch kapitalizmu, człowiek żyje nie dla siebie a dla swojej pracy, która udowadnia mu i społeczeństwu jego wartość. Celem życia jest praca, a dobrą pracę widać w zgromadzonym majątku i zarobionych pieniądzach, które świadczą o sprawności w zawodzie. W innych społeczeństwach motywacja do pracy jest znacznie mniejsza, a pieniądz jest tylko środkiem umożliwiającym przeżycie i nie ma żadnej wartości moralnej.

Weber także argumentował, że to duch kapitalizmu przyczynił się do stworzenia nowoczesnego kapitalizmu, a nie na odwrót (jak argumentował Karol Marks).

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (280)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 34
maciejx | 2015-05-03
Na półkach: Przeczytane

Książka będąca źródłem przemyśleń Webera na temat związków między etyką protestancką a rozwojem kapitalizmu. Weber racjonalnie argumentuje swoją tezę, że to właśnie etyka protestancka doprowadziła do tego, że kapitalizm rozpowszechnił się na zachodzie i północy Europy. Argumenty wydają się zgodnie odzwierciedlać prawdę i przekładać się na rzeczywistość. Bez żadnej wątpliwości nie można zignorować faktu, że etyka wynikająca z myśli protestanckiej miała ogromny wpływ na to, że to właśnie w tej części starego kontynentu kapitalizm stał się dominującym systemem ekonomicznym. Mimo wszystko warto podjąć własnych analiz tego zagadnienia. Murray N. Rothbard znany ekonomista i historyk w jednym ze swoich tekstów przytacza fakt, że to właśnie już w czternastym wieku we florenckiej księdze rachunkowej pojawia się prokapitalistyczne hasło ''W imię Boga i zysku" a największym handlowym i finansowym centrum Europy w szesnastym wieku była katolicka Antwerpia.

książek: 16
Stefan Kasprzyk | 2018-03-17
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 17 marca 2018

Bardzo przystępnie rozpisane różnice między poszczególnymi odłamami protestantyzmu. Książka bardziej skupia się na mentalności protestantów niż na ekonomii.

książek: 770
Ola | 2012-07-31
Na półkach: Przeczytane, Studia, 2012 Rok
Przeczytana: 30 lipca 2012

Jak na podręcznik akademicki dobrze się czytało. Napisana prostym i zrozumiałym językiem. Dość ciekawy pomysł na przedstawienie związku między protestantyzmem a kapitalizmem

książek: 1051
Ania | 2015-04-14
Na półkach: Przeczytane

Podobnie jak w kilku innych przypadkach także i ta ksiąska, a w zasadzie jej drobny fragment, została mi polecona do przeczytania na zajęcia. jednak w trakcie zapoznawania się z nim stwierdziłam ,że jest on pisany bardzo trudnym języki. Podejrzewam ,że i cała pozycja jest taka. Dlatego też nie zamierzam sięgać po nią nigdy y własnej woli. Siennę po to dopiero wtedy gdy będę musiała.

książek: 348
michal_frikucak | 2017-03-22
Przeczytana: 22 marca 2017

Co spowodowało, że wiele z ruchów protestanckich patrzy na wykonywaną pracę/zawód odmiennie niż w przypadku katolików? Odmiennie, to znaczy jak ? Jak można wykorzystywać pisany codziennie dziennik uczynków i do czego jego prowadzenie służy rożnym odmianom chrześcijaństwa. Na te i podobne pytania znajdziemy odpowiedź w rewelacyjnej (aczkolwiek niestety bardzo krótkiej - 150 stron), książce Max Webera.

książek: 170
Joker | 2018-02-02
Na półkach: Przeczytane

Maxa Webera nie trzeba przedstawiać. Bardzo szczegółowo przedstawia różnice pomiędzy protestantami a katolikami. Etos pracy, ascetyczny styl życia, czy moralny nakaz dążenia do bogactwa, sprawiały, że głównie na Zachodzie Europy powstawały wspaniałe manufaktury i przedsiębiorstwa. Połowę książki zajmują przypisy.

książek: 80
Maargareta | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

Esej z pogranicza nauk analizujący procesy, które przyczyniły się do powstania kapitalizmu. Pomimo upływu 100 lat od jego napisania nadal zachowuje swoją aktualność.

książek: 148
notchjohnson | 2015-05-06
Na półkach: Przeczytane

Bardzo ciężko się czyta. Zdania wielokrotnie złożone na 1/3 strony.
Ciekawa.

książek: 107
Teironius | 2019-02-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2017 rok
książek: 945
JaKubol | 2019-02-19
Na półkach: Przeczytane
zobacz kolejne z 270 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd