Opowieści Belzebuba dla wnuka

Wydawnictwo: Czarna Owca
Beelzebub’s Tales to His Grandson
978-83-7554-131-1
sky_burial

G. I. Gurdżijew (ok. 1870-1949) jest uznawany za autora jednego z najbardziej oryginalnych nauk duchowych naszych czasów, choć jednocześnie jego nazwisko otoczone jest fantastyczną legendą. W rzeczywistości poświęcił on wiele lat swego życia na poszukiwanie zapomnianej wiedzy, a następnie niełatwe zadanie przekazania jej ludziom współczesnym. Wprawdzie stosował różne formy przekazu - w tym wykłady, tańce i muzykę - szczególną wagę przykładał jednak do publikacji Opowieści Belzebuba dla wnuka, pierwszego z trzech cykli swoich pism zatytułowanych wspólnie Wszystko i rzecz wszelka.
Gurdżijew przedstawia w nim swoje idee w formie opowieści mitycznej, obejmującej wydarzenia na skalę całego wszechświata, ale jednocześnie nigdy nie odchodzi od kwestii podstawowej: znaczenia ludzkiego życia. Ta alegoryczna powieść, imponująca, jeśli chodzi o zakres, traktuje o powstaniu kosmosu i wszelkich form życia, opisuje dzieje różnych cywilizacji, a zarazem obfituje w szereg barwnych wątków i postaci. Opowieści Belzebuba zawierają wnikliwą krytykę kondycji ludzkiej, zawsze jednak łagodzoną pełnym empatii poczuciem humoru autora.
Gurdżijew używa niezwykle bogatego i jedynego w swym rodzaju języka, który opiera się wszelkim próbom klasyfikacji.
powieści Belzebuba ukazały się po raz pierwszy w tłumaczeniu angielskim w 1950 roku, a oryginalny tekst rosyjski został opublikowany dopiero w 2000 roku. Niniejsze, pierwsze polskie wydanie jest przekładem z języka rosyjskiego i zostało porównane z rękopisami, jak również edycją angielską i francuską.

acwo | 2010-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2010

Wygląda na to, że wszystkie istoty z całego wszechświata wiedzą, że największym ich skarbem jest własny umysł (układ nerwowy), a oczywistym celem każdej egzystencji jego doskonalenie. Wszystkie istoty, prócz ludzi oczywiście...

Temat arcy-interesujący, fabuła i sposób jej przedstawienia również.

Za cel książki (cykl 1 z 3) autor powziął sobie "bezlitosne wytrzebienie całego chłamu, który nagromadził się w ciągu wieków w ludzkim myśleniu". Czy osiągnął swój cel? Każdy musi odpowiedzieć na to pytanie indywidualnie...

fiona | 2012-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2012

Książka okazała się bardzo "ciężkostrawna". Z trudem przebrnęłam przez tą obszerną( ponad 1100 stron)opowieść.Spodziewałam się czegoś zupełnie innego."Fragmenty nieznanego nauczania" - książka P.Uspieńskiego dotycząca nauk Gurdżijewa , którą czytałam wcześniej była o wiele bardziej przystępna.

Pietia | 2012-01-05
Przeczytana: 15 sierpnia 2010

"Przeczytana na bezdechu" i nie będzie to tylko jeden raz.

LOKI | 2013-02-22
Przeczytana: luty 2013

Pozycja ciężkostrawna, aby lepiej zrozumieć co chciał powiedzieć autor polecam przeczytać książkę jego ucznia Uspieńskiego "Fragmenty nieznanego nauczania".

sih87 | 2016-09-26
Przeczytana: 26 września 2016

Niesamowita pozycja! Ksiazka do ktorej wracam co jakiś czas.

301 | 2016-10-03
Przeczytana: 01 stycznia 2016

ułańska fantazja, nie dotrzymałem do końca,

fredzo | 2015-12-09
rasilio | 2015-10-01