Rudy czarodziej

Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Red Magician
L_Settembrini

W przededniu II wojny światowej do węgierskiego miasteczka przybywa wędrowny czarodziej, przepowiadając śmierć i zniszczenie. Trzynastoletnia Kicsi wierzy Vorosowi i wraz z nim stara się ocalić rodzinne miasto. Jednak obdarzony czarodziejską mocą miejscowy rabin niweczy te wysiłki. Wkrótce przychodzą naziści. Kicsi po powrocie z obozu koncentracyjnego staje się świadkiem rozstrzygającej walki pomiędzy rabinem i rudym czarodziejem, między starym i nowy światem. "Ta książka ( pisał recenzent "The New York Times Book Review") przekształca świat wschodnioeuropejskich Żydów w latach czterdziestych XX wieku w świat cudów, a następnie z magicznym optymizmem rozprawia się z problemem holocaustu".

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Ineluki | 2011-10-26
Przeczytana: 26 października 2011

Przyzwyczailiśmy się chyba wszyscy już do obchodzenia się z trudnym tematem Holocaustu bardzo ostrożnie i delikatnie. Ciężko przecież inaczej - wychowaliśmy się na przerażających, często makabrycznych obrazach z Borowskiego czy Herlinga-Grudzińskiego, wycieczkach do Auschwitz. Okazuje się jednak, że można dotknąć tego problemu zupełnie inaczej, co robi Lisa Goldstein w swojej książce.

Spotykamy się w przededniu II Wojny Światowej w malutkim węgierskim miasteczku. Istnieje tam spora społeczność żydowska, na czele z rabinem, ponoć "umiejącym czynić cuda". Oto od jednego z takich "cudów" zaczyna się ta krótka powieść - rabin rzuca klątwę na miejscową szkołę za to, że naucza się w niej hebrajskiego. W tym samym czasie w miasteczku pojawia się nieznajomy wędrowiec. Nie zdradza swego imienia, chcę, by nazywać go Vörös, od koloru włosów. Gości u rodziny trzynastoletniej Kicsi, która jest zachwycona niezwykłym przybyszem. Szybko w okolicy zaczyna się mówić, że Vörös zdjął ze szkoły...

Ta powieść jest magiczna. Nie miałam pojęcia, że można w sposób pełen czarów, uśmiechu i spokoju opowiadać o Holokauście.
Szkoda, że tak krótko...
Polecam, naprawdę warto przeczytać!!!

Andrzej | 2016-01-07
Przeczytana: 2004 rok