Bond. Leksykon

Wydawnictwo: Pascal
978-83-7513-632-6
leksykon, james bond, bond
Wiedenka

298 haseł powiązanych z filmem, 22 eseje o 22 "Bondach" i 12 znakomitych ich autorów - oto "Bond. Leksykon" w liczbach. Wśród eseistów-bondologów znaleźli się przedstawiciele "Kina", "Filmu", "Gazety Wyborczej" oraz "TVP Kultura". Gościnnie ilustracje przygotowały dwie gwiazdy młodego polskiego komiksu: Robert Adler i Michał "Śledziu" Śledziński. Całość jest bogata w zdjęcia, archiwalne wycinki prasowe i inne atrakcyjne materiały graficzne. Ta pozycja to prawdziwa gratka dla każdego fana Bonda.

MajinFox | 2015-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2015

Ubłagałem Mikołaja na ten prezent. Dostałem i przeczytałem. Nie mogłem przeczytać od deski do deski, ponieważ nie miałem okazji dokończyć wszystkich książek Fleminga - całość zawiera tyle spoilerów, że musiałem stworzyć listę haseł, które sobie doczytam.

Ale po kolei. Leksykon zawiera 298 haseł, 22 eseje, masę rysunków i zdjęć (niestety kolory kończą się na okładce, cała reszta to bardzo ciemne zdjęcia). Wszystko w twardej oprawie i robi wrażenie bardzo pozytywne. Jak ujrzałem to na półce sklepowej, wiedziałem, że prędzej czy później będę to miał (i zacznę narzekać, gdy dostanę w swoje łapy).

Same hasła składają się z opisu najważniejszych rzeczy i ciekawostek. Najciekawsze są oczywiście ciekawostki. Sam nigdy bym nie wiedział, że można być "Lazenbym czegoś", np. Clooney jest Lazenbym serii Batmanów, a Benedykt XVI - papiestwa. Takie ciekawostki są u mnie mile widziane. Jednak nie ma ich zbyt wiele, bym mógł rzeczywiście ze spokojem patrzeć na najważniejszy punkt zbioru, czyli...

Heatcliff | 2014-04-02
Przeczytana: 18 sierpnia 2012

Doskonała lektura nie tylko dla fanów Agenta Jej Królewskiej Mości. Dokładna, rzetelna, zawierająca nawet najmniejsze detale dotyczące świata tego najsłynniejszego szpiega popkultury. Dodatkowym atutem jest mnóstwo fotografii, informacje o wydanych w Polsce książkowych przygodach Bonda oraz esej poświęcony tragicznie zmarłemu Tomaszowi Beksińskiemu, tłumaczowi niemal wszystkich filmów o agencie 007.

Maciek Matwiej | 2016-05-07
Przeczytana: 07 maja 2016

Ciekawostka wydawnicza. Zdecydowanie wolę "Jamesa Bonda - Szpiega, którego kochamy" Michała Grześka. Leksykon Kamila Śmiałkowskiego imponuje szczegółowością. I to jest wartość tej książki. U "bondomaniaka" na półce pozycja obowiązkowa.

Endriux | 2015-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2015