SŁOWNIK SPOŁECZNY

Wydawnictwo: WAM
biznes, finanse

Słownik społeczny zawiera hasła poświęcone zagadnieniom najważniejszych dziedzin szeroko rozumianych nauk społecznych: filozofii politycznej, socjologii, prawa, ekonomii, etyki społecznej i katolickiej nauki społecznej, a także metodologii nauk społecznych, zarządzania, psychologii społecznej i pedagogiki. Hasła opracowało blisko dziewięćdziesięciu wybitnych polskich naukowców mieszkających w kraju i poza nim, m. in.: Zygmun Bauman, Tadeusz Gadacz, o. Jan A. Kłoczowski OP, Zdzisław Krasnodębski, Michał Kulesza, Ryszard Legutko, ks. Janusz Mariański, Jerzy Szacki, Piotr Sztompka, ks. Tadeusz Ślipko SJ i o. Maciej Zięba OP. Hasła Słownika odbiegają od klasycznych ujęć encyklopedycznych; nie są to krótkie, informacyjne artykuły, ale eseje autorskie, obejmujące wywód historyczny, prezentujące kluczowe punkty sporów toczonych współcześnie (relacje między religią, etyką i prawem, wolność, sprawiedliwość, własność, prawa człowieka, ale także feminizm, faszyzm, rasizm, terroryzm i fundamentalizm, liberalizm, socjalizm i konserwatyzm, monarchia i republika, socjologia i zmiana społeczna, cykl koniunkturalny i bezrobocie, etyka życia gospodarczego i gospodarka planowa).

Szczepan | 2011-09-12
Na półkach