Apokryfy z Biblii greckiej

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio
biblia, apokryfy
religia
mjkuna

Apokryfy biblijne to temat, o którym mówi się dość często, choć zwykle bez należytego zrozumienia istoty sprawy i bez uwzględnienia kontekstu, w jakim teksty te powstawały. M. Wojciechowski prezentuje polskiemu czytelnikowi w tej książce teksty powstałe w ostatnich stuleciach hellenistycznego judaizmu, tj. do zburzenia świątyni. Omawiane tu dzieła wpisują się w kontekst tworzenia przekładów Biblii na język grecki i trzeba je rozumieć jako przejaw myśli teologicznej Żydów żyjących w świecie kultury greckiej. Rola tej gałęzi judaizmu w dziejach naszej cywilizacji jest wciąż niedoceniana (podkreśla to między innymi wielki znawca tego tematu ks. Chrostowski) i myślę, że ta publikacja chociaż w jakimś stopniu przybliża polskiemu czytelnikowi świat judaizmu przełomu er.

M. Wojciechowski opatrzył wstępem i komentarzem oraz przełożył na potrzeby tej książki następujące teksty, które nie weszły do katolickiego kanonu Pisma Świętego: 3 i 4 Ks. Machabejską, 3 Ks. Ezdrasza oraz Psalm 151 i...

Anna | 2015-03-21
Na półkach: Przeczytane, Studencko